Aktualności 28 lip 2020 | kp
Monumentalna forma z wikliny na Wyspie Młyńskiej. Na 100-lecie odzyskania niepodległości

fot. Ryszard Wszołek/ UTP

W związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Bydgoszcz, studenci Architektury Wnętrz UTP wykonali monumentalną formę z wikliny. Całość ma 2 metry wysokości w najwyższym punkcie oraz aż 8 metrów średnicy.

Pomysł studentów z Uniwersytetu Technologiczo-Przyrodniczego w Bydgoszczy na upamiętnienie historycznych wydarzeń został pozytywnie oceniony w organizowanym przez miasto konkursie „Bydgoszcz jest Polska – 1920”. Chodziło w nim o to, aby stworzyć „oryginalne i wyjątkowe koncepcje, które wpłyną na pozytywny wizerunek Bydgoszczy oraz będą kształtować lokalną tożsamość mieszkańców”. Postanowiono, że dzieło studentów zdobić będzie Wyspę Młyńską.

fot.  Ryszard Wszołek/ UTP

Całość ma horyzontalną formę przypominającą ósemkę i jest wariantem wstęgi Möbiusa. Powstała z jednej wiązki wikliny o metrowej grubości i zawija się w dwie pętle splecione ze sobą na środku. Wiklinowe dzieło będzie służyć także do odpoczynku – mieszkańcy będą mogli na nim usiąść lub się położyć.

fot.  Ryszard Wszołek/ UTP

Nad formą od 27 lipca do 1 sierpnia pracowało dziesięciu studentów z kierunków Architektura Wnętrz, Architektura oraz Wzornictwo. Zespół pod swoją opieką mieli - dr. Piotr Tołoczko oraz mgr Agnieszka Walther z Katedry Architektury Wnętrz.

fot.  Ryszard Wszołek/ UTP

Dlaczego wiklina?

– Wiklina jest naturalnym bogactwem dorzecza Wisły. Wyplata się z niej kosze, tworzy naturalne ogrodzenia lub umacniania cieki wodne. Jest również doskonałym materiałem rzeźbiarskim – zaznacza Michał Grzybowski, kierownik działu informacji i promocji UTP.

– Właściwości techniczne i estetyczne pozwalają na wyplatanie monumentalnych form przestrzennych. Rzeźby z wikliny w sposób naturalny wpasowują się w otoczenie. Eksponują siłę i dynamikę napięć, które tkwią w materiale. Są również efemeryczne. Potrafią wypuścić liście, zmieniać kolor i kształt, by po kilku latach rozpaść się – dodaje.

 

źródło: Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy

kp Autor