Wydarzenia 8 cze 13:38 | Redaktor
Nowi honorowi obywatele województwa [ZDJĘCIA]

Prymas senior abp Henryk Muszyński i fizyk prof. Stanisław Dembiński/fot. Mikołaj Kuras/Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Województwo kujawsko-pomorskie ma 20 lat. W czasie oficjalnej uroczystości Święta Województwa na uroczystej sesji tytuły honorowych obywateli województwa odebrali prymas senior abp Henryk Muszyński i fizyk prof. Stanisław Dembiński.

Oficjalne obchody Święta Województwa rozpoczęła w Toruniu Msza święta w intencji województwa w katedrze śś. Janów, po której odbyła się ceremonia złożenia kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II (zbieg Alei Jana Pawła II i Wałów Generała Władysława Sikorskiego). W samo południe rozpoczęła się uroczysta sesja sejmiku województwa. Wśród gości znaleźli się m. in. nowi honorowi obywatele województwa, prymas senior abp Henryk Muszyński i fizyk prof. Stanisław Dembiński.

Urodzony w 1933 roku arcybiskup Muszyński, profesor teologii, biblista, podczas swojej posługi m. in. biskup pomocniczy diecezji chełmińskiej, ordynariusz diecezji włocławskiej i metropolita gnieźnieński, jest nie tylko wybitną postacią Kościoła katolickiego i uczonym, ale też człowiekiem wielce zasłużonym dla dialogu z judaizmem i kościołami wschodnimi. Ekumenizm, dialog, zbliżenie, pojednanie – wokół tych wartości zbudował swoje życie jako kapłan i duszpasterz, administrator diecezji, prymas Polski, członek ważnych instytucji watykańskich, naukowiec i nauczyciel akademicki.

Prof. Stanisław Dembiński, fizyk związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, specjalizujący się m. in. w optyce kwantowej i kwantowej teorii magnetyzmu, został, demokratycznie wybrany, rektorem toruńskiej uczelni podczas karnawału Solidarności w 1980 roku. Środowisko akademickie zapamiętało go jako człowieka wielkiego umysłu i nieugiętej postawy, niezłomnego i wiernego przekonaniom. Jak wielu mu podobnych, został usunięty ze stanowiska w stanie wojennym. Po  1989 roku był senatorem w parlamencie kontraktowym, ale polityka nie stała się jego żywiołem. 

Zwieńczeniem piątkowych uroczystości był koncert z udziałem gwiazd estrady – m. in. Kasi Kowalskiej i Dawida Kwiatkowskiego na placu za Urzędem Marszałkowskim. Z kolei w Bydgoszczy odbyła się jedna z imprez towarzyszących,  galowy koncert w Filharmonii Pomorskiej „W 20. rocznicę wizyty Jana Pawła II”.

Finał Święta Województwa zaplanowano w sobotę (8 czerwca) - tego dnia odbędą się koncert muzyki filmowej na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej (gwiazdy: Maria Sadowska, Reni Jusis i Monika Kuszyńska) i zakończony koncertem Andrzeja Piasecznego Astrofestiwal w Brodnicy.

Źródło: Urząd Marszałkowski w Toruniu (oprac. jk)

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor