Aktualności 19 sie 2020 | kp
Skarby sprzed wieków. Zobacz, co archeolodzy z UMK znaleźli na dnie Lednicy

fot. UMK

Militaria z X wieku, fragmenty ceramiki, kości zwierząt, pozostałości umocnień brzegowych z czasów panowania Mieszka I – to tylko część znalezisk wyłowionych w okolicach Ostrowa Lednickiego przez archeologów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Naukowcy z Centrum Archeologii Podwodnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pod kierownictwem dr. hab. Andrzeja Pydyna, prof. UMK i mgr. Mateusza Popka nie pierwszy raz badają dno Lednicy. To kolejny sezon badań prowadzonych przez nich we współpracy z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

W latach 50. XX wieku wykonano pierwsze podwodne odkrycia na jeziorze Lednica. Trzydzieści lat później zaczęto systematycznie badać to dno - od lat 80. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu działa wspólnie z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Dzięki tej współpracy z wody wyłowiono wiele cennych znalezisk. Między innymi przebadano fragmenty średniowiecznych mostów prowadzących na Ostrów Lednicki, odnaleziono kilka łodzi jednopiennych oraz zgromadzono najliczniejszą kolekcję uzbrojenia wczesnośredniowiecznego w Europie Środkowej.

fot. UMK

Przeprawy mostowe w średniowieczu

Od trzech lat większość prac prowadzona jest w rejonie nowo odnalezionych przepraw mostowych, które prowadzą z wyspy Ledniczka na zachodni brzeg jeziora. Jak informuje uczelnia, dawniej funkcjonowały tam dwa mosty – jeden w X wieku, a drugi na przełomie XIII i XIV wieku. – Chronologię tą potwierdzają zarówno odnajdywane zabytki archeologiczne, jak i datowania metodami dendrochronologiczną i radiowęglową – przekazuje UMK.

Dzięki tegorocznym badaniom odnaleziono zabytki militarne. Część z nich pochodzi z X wieku. Szczególnymi odkryciami z tego okresu jest miecz jednoręczny oraz dwa topory. 

fot. UMK

Archeolodzy wyłowili także bełty do kuszy i groty strzał pochodzące prawdopodobnie z XIII-XIV wieku. Z tego samego okresu pochodzi także wyłowiony z wody topór ze świetnie zachowanym drzewcem oraz głowica miecza z brązu. Znalezione w okolicach mostów militaria świadczą o tym, że prawdopodobnie odbywały się na nich liczne walki.

fot. UMK

– Wszystkie zabytki oraz same relikty mostów dokumentowane są w technologii 3D. Dlatego też każdy będzie mógł obejrzeć te przedmioty i pozostałości mostów na platformie Sketchfab – informuje uczelnia. – W sezonie badawczym 2020 otworzono również podwodny wykop archeologiczny w bezpośrednim sąsiedztwie linii brzegowej w niedużej odległości od palatium. Odnaleziono w nim znaczną ilość fragmentów naczyń ceramicznych oraz kości zwierzęcych.

Cenne dla zwiedzających mogą się okazać pozostałości umocnień brzegowych, powstałych prawdopodobnie z solidnych belek dębowych. Uczelni udało się ustalić chronologię jednej z nich - drzewo do jej produkcji zostało ścięte w 980 roku.

Jak zapowiedziała uczelnia, badania podwodne będą jeszcze kontynuowane.

źródło: UMK

kp Autor