Aktualności 3 gru 2019 | Redaktor
UTP prowadzi badania nad rojami dronów. Dla firmy Spartaqs [ZDJĘCIA]

fot. UTP

Roje bezzałogowych statków powietrznych stały się tematem współpracy Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczy z firmą Spartaqs Sp. z o.o.

– O roju dronów mówimy, gdy jest ich więcej niż jeden i zazwyczaj razem wykonują jakąś operację. Jest to wspólne wykonywanie danego zadania – tłumaczy dla „Tygodnika Bydgoskiego” dr inż. Damian Ledziński. – Aby wyobrazić sobie ich działanie, możemy objaśnić to na przykładzie. Rój dronów wykorzystywany bywa na przykład do akcji poszukiwawczo-ratowniczej, gdy szuka się człowieka zaginionego z powodu zejścia lawiny. Rój dronów wtedy wykonuje wspólnie zadanie poszukiwawcze, ale poszczególne drony różnią się w wykonywanych działaniach. Na przykład  jeden monitoruje szeroki obszar, a inny bardziej szczegółowy. Albo są zróżnicowane pod względem sensorycznym, czyli są czujne na różne sygnały.

Firma Spartaqs opracowuje konstrukcje dronów specjalnie na potrzeby lotów rojów, natomiast bydgoska uczelnia zajmuje się opracowywaniem, implementowaniem oraz testowaniem oprogramowania i algorytmów antykolizyjnych.

Firma Spartaqs z powodu swych dużych osiągnięć technicznych i innowacyjnych jest znana na całym świecie  m. in. we Francji, USA, Japonii, Rosji, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej, Filipinach i Malezji

Spartaqs otrzymała także nagrodę Innovation Award 2016' za innowacyjny projekt wielozadaniowych dronów na Emirates & Europe Economic Forum, posiada także certyfikację Made in Poland przyznawaną najlepszym polskim producentom. Jest też laureatem Polskiej Nagrody Innowacyjności 2017.

Technologiami spółki zainteresowane są m. in. Służby Ochrony Państwa, Centralne Biuro Śledcze, Straż Graniczna i Policja. 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor