Bydgoszcz 20 mar 2018 | Redaktor
Nowe ulgi w komunikacji miejskiej

fot. Anna Kopeć

Działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych będą mogły bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej w Bydgoszczy. Prezydent Rafał Bruski skierował projekt uchwały w tej sprawie do Rady Miasta – podał ratusz.

Z bezpłatnych przejazdów komunikacją publiczną będą mogły korzystać osoby o potwierdzonym statusie działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych.

Prezydent Rafał Bruski skierował projekt uchwały w tej sprawie do Rady Miasta. O tym, czy zostanie przyjęty, zadecydują radni na najbliższej sesji Rady Miasta, która odbędzie się 28 marca.

 - Dla mieszkańców Bydgoszczy wartości demokratyczne zawsze były niezwykle ważne. Świadczą o tym chociażby wydarzenia Bydgoskiego Marca, których rocznicę niedawno obchodziliśmy. Dziś tą uchwałą chcielibyśmy w symboliczny sposób uhonorować osoby, które o te wartości walczyły – mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

To kolejna grupa mieszkańców, która może korzystać z ulg w przejazdach komunikacją miejską. Z początkiem marca wprowadzone zostały bezpłatne przejazdy dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którzy posiadają stypendia socjalne. Natomiast wszyscy uczniowie tych szkół mogą już  korzystać z biletu uczniowskiego. Bilet na miesiąc kosztuje 10 złotych, natomiast na cały rok - 100 złotych. Ma on zachęcać do podróżowania komunikacją miejską również w okresie wakacji. W takich samych cenach będzie można też nabyć Bilet Bydgoskiego Malucha. Jest on dedykowany dzieciom w wieku od 4 do 7 lat. Niezmiennie za darmo mogą podróżować dzieci w wieku do 4 lat i osoby, które ukończyły 65 lat.

Warto wiedzieć:

Uchwała przyznaje prawo do darmowych przejazdów komunikacją miejską w Bydgoszczy osobom posiadającym status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, w rozumieniu ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (Dz.U. z 2015 r. poz. 693 i 1220 oraz z 2017 r. poz. 1386). Uprawnienie dotyczy osób, które w latach 1956-1989 z narażeniem własnego życia, wolności, majątku lub praw pracowniczych angażowały się w działalność antykomunistyczną zmierzającą do odzyskania suwerenności i niepodległości naszej Ojczyzny.

 

Źródło: Urząd Miasta Bydgoszczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor