Bydgoszcz 27 lip 13:39 | Redaktor

W Bydgoszczy żyje się coraz lepiej. Ale w rankingu zamożności wciąż zajmujemy przedostatnie miejsce wśród miast wojewódzkich. Przed Bydgoszczą są m.in. Toruń, Lublin, Białystok. Najnowszy ranking opublikował portal wspólnota.org

Na portalu czytamy:

Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak rok temu. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie  intensywnego korzystania z funduszy unijnych takie dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ dużej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu, ale jest to awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu („zamożność”) – tłumaczy profesor Paweł Swianiewicz, współautor rankingu.

W rankingu miast wojewódzkich Bydgoszcz zajmuje 17. miejsce. Zamożność liczona per capita za 2017 rok wynosi 4186 zł. Najzamożniejsza jest oczywiście Warszawa – 7117,67 zł.

Szczegóły rankingu tutaj

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor