Bydgoszcz 31 maj 12:56 | Redaktor
Plac zabaw bez barier na Wyspie Młyńskiej

Plac zabaw na Wyspie Młyńskiej/fot. Oficjalny Serwis Bydgoszczy

Wszystkie dzieci bez przeszkód mogą się już bawić na Wyspie Młyńskiej. Plac zabaw został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i będzie teraz również pełnił funkcję integracyjną.

fot. Oficjalny Serwis Bydgoszczy

W środę (30 maja) na Wyspie Młyńskiej plac po przebudowie uroczyście otworzyli:  prezydent Rafał Bruski, radny Ireneusz Nitkiewicz, pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Kranz oraz współinicjatorki budowy integracyjnego placu zabaw Agnieszka Lukowska z córką Zuzią i Monika Kania, prezes stowarzyszenia „Bez Ograniczeń”.

- Dziękujemy za to, co już zostało zrobione i wierzymy, że powstanie coraz więcej miejsc, w których będziemy mogli my, rodzice dzieci niepełnosprawnych, przebywać razem ze swoimi pociechami – mówiła Agnieszka Lukowska. Krzysztof Kranz podkreślił, że takie place są także sporym ułatwieniem dla rodziców z niepełnosprawnością, którzy mogą towarzyszyć swoim pełnosprawnym dzieciom podczas zabawy.

Nowa część placu zabaw dla najmłodszych powstała między istniejącym obiektem i bulwarem. Zamontowano m.in. huśtawkę typu bocianie gniazdo, drewniany domek z elementami zabawowymi oraz mini karuzelę, na którą można wjechać wózkiem. Zastosowano również bezpieczną nawierzchnię z poliuretanu.

fot. Oficjalny Serwis Bydgoszczy

Na placu dostępna jest także tablica do nauki alfabetu Braile’a. Dzięki niej w pełni sprawne osoby będą mogły lepiej zrozumieć, jak wygląda nauka czytania, gdy jest się osobą niewidomą. Inwestycja kosztowała 200 tysięcy złotych.

Wszystkie nowoprojektowane place zabaw na zlecenie miasta od ubiegłego roku posiadają co najmniej jedno urządzenie przeznaczone dla dzieci niepełnosprawnych. Zakończyła się także budowa chodników, które ułatwiają poruszanie się po Wyspie Młyńskiej szczególnie osobom niepełnosprawnym.

Z myślą o osobach niedowidzących na poręczach mostu i trzech kładek zostały zamontowane płytki kierunkowe. Osobom posługującym się alfabetem Braille’a  ułatwiają one orientację oraz dojście do ważnych punktów w tym rejonie miasta.

Dzięki inicjatywie miasta i mieszkańców, na Wyspie Młyńskiej zrealizowano szereg przedsięwzięć poprawiających dostępność tego obszaru oraz jego atrakcyjność dla osób niepełnosprawnych. Zainstalowano między innymi specjalny udźwiękowiony plan dotykowy, dzięki któremu można poznać atrakcje na Wyspie i wokół niej, a także posłuchać historii danych obiektów.

Źródło: Oficjalny Serwis Bydgoszczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor