Bydgoszcz 2 mar 17:05 | Redaktor
W PESA jednak dobra zmiana

materiał ilustracyjny

Polski Fundusz Rozwoju będzie strategicznym inwestorem PESA Bydgoszcz S.A.

Oficjalny komunikat brzmi lakonicznie:

„PESA zakończyła ważny etap procesu pozyskiwania inwestora.

Po analizie przedstawionych ofert zdecydowano, że dalsze negocjacje, na zasadzie wyłączności, będą prowadzone z  Polskim Funduszem Rozwoju .

Do czasu zakończenia rozmów, ze względu na ich poufność, nie będziemy udzielać żadnych informacji w tej kwestii, ani też  komentować podjętych na tym etapie decyzji.”

Według serwisu rynek-kolejowy.pl: „Kontrolowana przez Skarb Państwa spółka będzie teraz ustalać warunki inwestycji. Według założeń, podniesie ona kapitał w firmy w zamian za części akcji spółki. Jej założyciele, m. in. wieloletni prezes Tomasz Zaboklicki, wciąż mają mieć w niej udziały”.

Według „Rzeczpospolitej” zaś „do końca marca PFR spłaci 300 mln zł pożyczki, jaką PESA zaciągnęła w bankowym konsorcjum, aby utrzymać płynność, ale obie strony będą potrzebowały prawdopodobnie kilku miesięcy, aby osiągnąć ostateczne porozumienie”.

W rękach państwowych jest też fabryka FPS H. Cegielski. Ostatnio gościł tam premier RP Mateusz Morawiecki. Z kolei Newag, największy krajowy konkurent bydgoskiej fabryki ogłosił w ubiegłym roku, że zamierza prowadzić rozmowy z Polskim Funduszem Rozwoju w zakresie ewentualnego przejęcia części udziałów. Wydaje się, że podobnie jak na rynku paliw mamy do czynienia z procesem konsolidacji polskich producentów taboru.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor