Bydgoszcz 10 maj 14:27 | Redaktor
Woda nie podrożeje. Przez trzy lata

Prezes MWiK, Stanisław Drzewiecki (w środku) prezentuje cennik zaakceptowany przez Wody Polskie/fot. bw

Ceny wody i ścieków nie zmienią się w Bydgoszczy przez kolejne trzy lata. Państwowy regulator, Wody Polskie, zaakceptował stawki zaproponowane przez bydgoskie Miejskie Wodociągi i Kanalizację – poinformował dziś (10 maja) na konferencji prasowej Stanisław Drzewiecki, prezes MWiK.

Od tego roku zmieniły się zasady ustalania cen za wodę i ścieki. Do tej pory decydujący głos mieli radni miejscy, podejmując stosowne uchwały. Teraz stawki za wodę i ścieki ustalają przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne. To one decydują o cenie, jaką zapłacą mieszkańcy.  Ale ostatecznie propozycje te muszą zostać zaakceptowane przez nowego państwowego regulatora, Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”, które  sprawdza, czy przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne uwzględniły rzeczywiste koszty zaopatrzania mieszkańców w wodę i odprowadzania ścieków. Dostarczenie wody mieszkańcom to nadal zadanie własne gmin.

- Zaproponowane przez nas stawki zostały zaakceptowane – poinformował dziś (10 maja) Stanisław Drzewiecki, prezes MWiK w Bydgoszczy. – Utrzymaliśmy ceny na dotychczasowym poziomie.

Tym samym bydgoszczanie dalej będą płacić za wodę 5 zł 15 gr z metr sześcienny, a za ścieki 5 zł 27 gr, czyli w sumie 10 zł 42 groszy. Bydgoska taryfa jest porównywalna do tej, która obowiązuje np. w Trójmieście. W stolicy natomiast, do tej pory warszawiacy płacili drożej o 1 zł 5 gr za metr sześcienny, ale tamtejsze przedsiębiorstwo zaproponowało obniżenie opłat aż o 14 procent.

W sumie do Wód Polskich złożono 2547 wniosków taryfowych. Wydano już łącznie 1240 decyzji, w tym 836 zatwierdzających i 404 negatywne. Bydgoszcz znalazła się pierwszej transzy zaakceptowanych taryf.

Kolejna zmiana dotyczy okresu obowiązywania cennika. Do tej pory gminy uchwalały stawki na rok. Obecnie zaakceptowane stawki nie zmienią się do połowy 2021 roku.

Prezes Drzewiecki podkreślił, że „utrzymanie cen na dotychczasowym poziomie jest możliwe dzięki realizacji programów inwestycyjnych, zaangażowaniu środków własnych i europejskich oraz realizacji strategii optymalizacji m.in. kosztów”. Według prezesa, dzięki temu też „w Bydgoszczy jest dobrej jakości woda w kranach, oczyszczane są wszystkie ścieki i mamy czystą rzekę”.

Firma pochwaliła się też coraz lepszą rozpoznawalnością marki „Woda Bydgoska”, która jest kojarzona z produktem najwyższej jakości. Ponad połowa bydgoszczan przyznaje, że piła wodę bezpośrednio z kranu.    

Wyzwaniem na kolejne lata dla MWiK będą „inwestycje związane z modernizacją i budową infrastruktury deszczowej na terenie całego miasta Bydgoszczy, którą po przejęciu majątku deszczowego od ZDMiKP, już w 2018 roku, w całości zarządzać będzie MWiK oraz inwestycje modernizacyjne Oczyszczalni Ścieków Kapuściska”.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor