„Blaszany bębenek” zakończył XXVI Bydgoski Festiwal Operowy [RECENZJA]

Redaktor | 13 maj 23:34 Siedem przedstawień podczas tegorocznego Bydgoskiego Festiwalu Operowego to spora dawka wspaniałej muzyki, znakomitych reżyserii i niecodziennych wrażeń. „Blaszany bębenek”, zaprezentowany w niedzielę 12 maja przez Teatr Muzyczny Capitol z Wrocławia, zachwycił, wzbudził refleksję i zadumę, postawił pytania.

Miłość silniejsza niż waśnie [RECENZJA]

Redaktor | 10 maj 12:23 Ciemność. Dwa zwaśnione rody wciąż ze sobą walczą. Ponad nimi, w blasku świetlnego promienia, dwoje małych dzieci w białych ubrankach spokojnie bawi się w grę „papier, nożyce, kamień”. Świat wokół nich zdaje się nie istnieć. Ich niewinność i beztroska staje w opozycji wobec konfliktów, zabójstw, sporów i układów.

Moniuszko w Bydgoszczy tym razem chóralnie [ZAPROSZENIE]

Redaktor | 9 maj 12:17 Imprezą na Wyspie Młyńskiej obchody moniuszkowskie w Bydgoszczy się nie kończą. Z racji uczczenia Roku Moniuszkowskiego w najbliższą niedzielę (12 maja) w Sali Audytoryjnej Domu Polskiego (ul. Grodzka 1) odbędzie się koncert przygotowany przez Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział w Bydgoszczy.

Galeria Autorska zaprasza na kulturalny wieczór ze sztuką w tle

Redaktor | 8 maj 16:09 W Galerii Autorskiej w czwartek (16 maja) o godz.18.00 odbędzie się otwarcie wystawy obrazów Kazimierza Drejasa pt. „Akty - poszukiwanie formy”. Wernisażowi towarzyszyć będzie spotkane poetyckie „Bruniana” w 40. rocznicę śmierci Ryszarda Milczewskiego Bruno.

Szekspir i Günter Grass w Operze Nova. Festiwalowe ostatki

Redaktor | 8 maj 11:14 Przed publicznością dwa ostatnie (i najdłuższe) przedstawienia Bydgoskiego Festiwalu Operowego. Historia Romea i Julii rozegra się na oczach widzów w czwartek (9 maja), natomiast w niedzielę (12 maja) będzie można zobaczyć musicalową adaptację powieści „Blaszany bębenek” Güntera Grassa.

Tramwaj na kursie z konwencją [RECENZJA]

Redaktor | 6 maj 16:28 Przedstawienie okazało się kolejną wersją „Tramwaju” z silnymi akcentami na samodzielność i oryginalność - pisze Jarosław Jakubowski. Produkcję Teatru Wielkiego w Łodzi w sobotę (4 maja) obejrzała publiczność Bydgoskiego Festiwalu Operowego.

Tańcem o wielkim malarzu. Chińscy artyści na BFO [KONKURS]

Redaktor | 6 maj 14:43 Bydgoski Festiwal Operowy trwa w najlepsze. 6 i 7 maja (poniedziałek–wtorek) swoje umiejętności zaprezentują artyści Teatru Baletowego Suzhou z Chin. W spektaklu „Tang Yin” do muzyki Arva Pärta, Edwarda Elgara i Johanna Sebastiana Bacha  tańcem opowiedzą historię jednego z najsłynniejszych chińskich malarzy. 

Twórcy wpisali ,,Legendę Bałtyku” w dyskusję o polskości [RECENZJA]

Redaktor | 3 maj 14:04 Euforia, radość, ale i zwątpienie. Wszystkie te stany emocjonalne towarzyszyły Polakom z północnej części zaboru niemieckiego, kiedy w 1920 roku dołączono wreszcie Pomorze do macierzy. Uczuciu szczęścia z odzyskania suwerenności towarzyszyło pytanie: co dalej? Jak wzmocnić poczucie narodowej dumy u mieszkańców regionu?