Kultura 8 lut 10:37 | Redaktor
Daj się przytulić muzyce na walentynki. Lutowe koncerty w filharmonii

W piątek 15 lutego w duetach z Adamem Zdunikowskim wystąpi Iwona Socha/ fot. Ewa Miketa (materiały FP)

Klarnet w roli głównej, miłosne duety, klawesynowa podróż, Szostakowicz i przeboje Krzysztofa Komedy – to najbliższe repertuarowe propozycje Filharmonii Pomorskiej.

Już w piątek 8 lutego (godz. 19.00) w filharmonii podczas wieczoru symfonicznego w roli głównej pojawi się klarnet, który był ponoć ulubionym instrumentem Webera. Popisowe partie solowe II Koncertu Es-dur zagra Przemysław Buczek, muzyk-solista Orkiestry Symfonicznej Filharmonii

Przemysław Buczek, materiał FP

Pomorskiej. Po przerwie zabrzmi IX symfonia d-moll Brucknera, w którym wzruszające Adagio jest „łabędzim śpiewem” umierającego Brucknera – jego pożegnaniem z życiem.

Zgodnie z nowym hasłem filharmonii „Daj się przytulić muzyce...”, przytulić będzie się można także na święto zakochanych. W piątek 15 lutego (godz. 19.00) usłyszymy miłosne duety w wykonaniu Iwony Sochy (sopran) i Adama Zdunikowskiego (tenor). Zabrzmi muzyka z oper Mozarta, Verdiego, Bizeta, Donizettiego, Pucciniego. Symfoników poprowadzi Sławomir Chrzanowski.

Na czas trwania koncertu będzie można zostawić dzieci (od 3 do 7 roku życia) pod opieką animatorów z UKW.  Zgłoszenia najmłodszych należy dokonać najpóźniej dzień przed koncertem. Bilety dla dzieci w cenie 1 zł będą do odbioru w kasie biletowej FP.

W środę 20 lutego (godz. 19.00) w filharmonii zaprezentuje się Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis wraz z Markiem Toporowskim występującym w podwójnej roli dyrygenta i klawesynisty. Melomanów zabiorą w muzyczną podróż do świata muzyki klawesynowej Rameau, Bacha, Borowskiego i Myslivečka.

Piątek 22 lutego (godz. 19.00) przyniesie kolejną odsłonę cyklu „Wiek Szostakowicza”. Na estradzie pojawią się orkiestry symfoniczne: Filharmonii Pomorskiej i bydgoskiej Akademii Muzycznej. Pod batutą Kaia Bumanna zaprezentują VIII symfonię Szostakowicza. Melomani usłyszą także fortepianowy koncert d-moll Mozarta, którego partie solowe wykona Rafał Błaszczyk.

fot. J. Wierzbicki/materiał FP

W środę 27 lutego (godz. 19.00) w Filharmonii Pomorskiej rozbrzmiewać będą utwory Krzysztofa Komedy – wybitnego polskiego kompozytora, twórcy muzyki do wielu filmów i prekursora jazzu nowoczesnego w Polsce.

23 kwietnia przypada 50. rocznica jego śmierci – organizacja UNESCO ogłosiła rok 2019 właśnie rokiem Krzysztofa Komendy.

W sali koncertowej filharmonii usłyszymy utwory kompozytora w aranżacji Andrzeja Jagodzińskiego. Zaprezentuje je Capella Bydgostiensis wraz z Andrzej Jagodziński trio w składzie: Jagodziński (fortepian), Czesław Bartkowski (perkusja), Adam Cegielski (kontrabas) oraz Agnieszką Wilczyńską (śpiew) i Robertem Majewskim (trąbka, flugelhorn). Usłyszymy m.in. przeboje do tekstów Wojciecha Młynarskiego, takie jak „Do widzenia, do jutra”, „Samotne wyspy serc” czy „Szara kolęda”.

Bilety na koncerty do nabycia na www.bilety24.pl oraz w kasie biletowej FP.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor