Kultura 20 wrz 11:08 | Redaktor
Kobieca poezja i grafika-lustro w Galerii Autorskiej

materiały organizatora

„Wiersze trudne” – pod tym tytułem 20 września w Galerii Autorskiej odbędzie się spotkanie z Małgorzatą Grajewską. Towarzyszyć mu będzie otwarcie wystawy grafiki Jakuba Kaji pt. „Maski”.

Wprowadzenie do wierszy Grajewskiej, bydgoskiej nauczycielki-polonistki, wygłosi Hanna Strychalska. Wiersze czytać będą Roma Warmus i Jan Kaja.

Małgorzata Grajewska urodziła się w 1966 r. w Bydgoszczy, debiutowała w 2013 r. zbiorem trenów pt. „blisko bliżej za daleko”. W 2017 r. wydała książkę poetycką pt. „Podpalam żyrafę”. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Poetka „osadza swój osobisty dramat w kontekstach filozoficznych i kulturowych. (…) To prawdziwe łączenie lodu z żarem, namysłu z rozpaczą. Patronują tej poezji niewątpliwie – Sylwia Plath, Emily Dickinson, a także Halina Poświatowska” – pisał nieżyjący już bydgoski pisarz Krzysztof Derdowski. „Grajewska jest jednocześnie zmysłowa i zamyślona (…) To w żadnym razie nie jest letnia poezja” – dodawał.

plakat spotkania, mat. Galerii Autorskiej

Równolegle odbędzie się wernisaż wystawy grafiki Jakuba Kaji pt. „Maski”. Artysta urodził się w 1982 r. w Bydgoszczy, jest absolwentem Akademii Krakowskiej na Wydziale Malarstwa oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Grafiki. Laureat wielu nagród, autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych oraz kilkunastu zbiorowych. Obecnie czynny grafik i fotograf.

„Zauważyłem specyficzny klimat letargu, w którym pogrążeni ludzie przechodzą obok siebie obojętni, nie zauważając jeden drugiego. Stąd zrodził się pomysł zrealizowania obrazu–lustra, w którym uśpiony swym codziennym biegiem człowiek mógłby zobaczyć siebie nagiego i zastygłego w skupieniu” – pisze o swoich dzieła Kaja. „To swoiste zatrzymanie pozwalające wejść w inną rzeczywistość, zobaczyć coś, co umykało dotąd naszej uwadze”.

Początek spotkania 20 września o godz. 18.00 w Galerii Autorskiej (ul. Chocimska 5).

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor