Kultura 3 maj 00:58 | Redaktor
Koncerty maryjne w katedrze po raz ósmy. Początek już dziś

W tym roku zespół Pieśni Dawnej „Fresca Voce” także weźmie udział w koncertach (2017) / fot. Facebook

Przez cały maj w bydgoskiej katedrze będę odbywać się koncerty maryjne. W tym roku wśród około tysiąca wykonawców znajdą się także goście z zagranicy. Inauguracja dziś (3 maja) wieczorem.

To już ósma edycja Koncertów Maryjnych z Różą. Każdego roku odbywają się w maju, miesiącu poświęconym kultowi Matki Bożej. Liczba wykonawców tej edycji sięga tysiąca osób.

Pierwszy raz wystąpią chóry zagraniczne, m.in. Chor Quarttetverein z Bad Oyenhausen w Niemczech, o 135-letniej tradycji. Swój udział zapowiedziały znane zespoły wyższych uczelni, szkół muzycznych, chóry osiedlowe i parafialne, a także solistki. – Z radością powitamy kolejne chóry z całej Polski – mówi Jerzy Derenda, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, które jest głównym organizatorem wydarzenia.

Koncerty trwają od 15 do ok. 40 minut po Mszy świętej kończącej się w bydgoskiej katedrze o godz. 18.30. Wstęp na nie jest bezpłatny.

Na początek muzyka dawna
– Koncerty umożliwiają prezentację dorobku artystycznego nie tylko wybitnych muzyków, ale także zespołów amatorskich – zaznacza Jerzy Derenda. Usłyszmy zarówno już nieco zapomniane utwory dawnych kompozytorów, jak i pieśni współczesne. W Domu Polskim (ul. Grodzkiej 1) w Bydgoszczy wygłoszone zostaną także odczyty na temat kultu Matki Bożej, pieśni religijnych i wybitnych kompozytorów. 

Pierwszy z cyklu koncertów już dziś (3 maja), po Mszy świętej o godz. 18.00. Wystąpią muzycy Stowarzyszenia Akademia Muzyki Dawnej upowszechniający muzykę XVI i XVII wieku, w składzie: Elżbieta Izdebska – sopran, Maria Mateja – sopran, Natalia Tyrańska – skrzypce historyczne, Michał Tyrański – trąbka naturalna, Michał Juszczak – skrzypce historyczne, Ewa Witczak – viola da gamba, wiolonczela historyczna i Paweł Pawłowicz – klawesyn. W programie: m.in. utwory Giacoma Carissimiego, Gottfrieda Fingera, Damiana Stachowicza, Georga Friedricha Haendla.

 Szczególna edycja

Koncerty to powrót do przedwojennej tradycji, związanej z, jak podkreśla Jerzy Derenda, wyrazem wdzięczności za odzyskaną niepodległość. Organizatorzy kładą nacisk na kontekst tegorocznych koncertów, odbywających się w roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz u progu przygotowań do setnej rocznicy powrotu Bydgoszczy do Macierzy.

Przedsięwzięcie nie kończy się na Bydgoszczy. We własnych miastach, w tamtejszych w kościołach Mariackich, włączają się w nie m.in. wykonawcy z Poznania, Grudziądza, Żnina i Inowrocławia.

Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, we współpracy z Oddziałem Bydgoskim Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego, parafią katedralną pw. Świętych Marcina i Mikołaja, Urzędem Miasta Bydgoszczy oraz Ruchem Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczpospolitej Polskiej.

Szczegółowy program dostępny na stronie TMMB.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor