Kultura 15 lip 16:04 | Redaktor
Pianiści z 15 krajów będą walczyć w Bydgoszczy o prestiż i wysoką nagrodę

fot. materiał organizatorów konkursu/Facebook

W listopadzie po raz XI odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy. Do udziału zakwalifikowało się 56 młodych artystów z różnych zakątków świata.

Przesłuchania eliminacyjne odbyły się w maju w Wiedniu, Nowym Jorku, Warszawie, Moskwie, Seulu, Tokio i Brescii. W wyjątkowych wypadkach uczestnicy mogli przesłać DVD z nagraniem utworów eliminacyjnych.

Przesłane aplikacje oraz wyniki przesłuchań rozpatrzył prof. Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny konkursu. Spośród 185 kandydatów wybrał 56, którzy wezmą udział w konkursie w Bydgoszczy.

Pianiści, urodzeni między 1987 a 2003 rokiem, pochodzący z 15 krajów świata, przyjadą do naszego miasta jesienią: 10 listopada odbędzie się koncert inauguracyjny. Przesłuchania będą otwarte dla publiczności. Konkurs potrwa do 24 listopada – tego dnia nastąpi ogłoszenie wyników, odbędzie się także koncert laureatów w Filharmonii Pomorskiej, a dzień później – w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Pierwsze miejsce w poprzedniej edycji (2016 r.) zajął Lee Hyuk z Republiki Korei. Za zwycięstwo otrzymał 30 tysięcy euro.

Organizatorami konkursu są Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego i Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy. Celem pianistycznych zmagań są: uczczenie pamięci Ignacego Jana Paderewskiego, pianisty-wirtuoza, kompozytora, polityka i męża stanu, promocja młodych utalentowanych artystów, propagowanie wydarzeń artystycznych w Polsce, promocja laureatów i polskiej kultury na świecie.

Konkurs odbywa się cyklicznie co trzy lata. Szczegóły na stronie konkurspaderewskiego.pl.

Poniżej publikujemy listę uczestników tegorocznego konkursu.

 

oprac. mkRedaktor

Redaktor Autor

Redaktor