Kultura 23 sty 2018 | Redaktor
Powrót Bydgoszczy do Macierzy w KPCK

fot. materiały KPCK

Pracownia Dziedzictwa Kulturowego Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza 24 stycznia 2018 o godz. 18:00 do Salonu Hoffman KPCK na XVIII Spotkanie z Historią.

„Powrót Bydgoszczy do Macierzy – miasto i jego mieszkańcy w latach 1918–1925” – pod takim hasłem odbędzie się kolejne Spotkanie z Historią w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury, poświęcone jednemu z ważniejszych wydarzeń w prawie tysiącletnich dziejach Bydgoszczy.
– Mowa o powrocie miasta do państwa polskiego, odrodzonego w wyniku I wojny światowej po epoce rozbiorów, trwającej nad Brdą od 1772 roku. Powrót ów nastąpił później niż na większości ziem polskich, bo dopiero w 1920 roku, choć oczekiwany był już dwa lata wcześniej. Dużym wyzwaniem dla polskich władz miasta był problem repolonizacji mocno zniemczonego, pruskiego Brombergu, co udało się osiągnąć w niedługim czasie po pamiętnym roku 1920. Mimo to zmiana przynależności państwowej wymagała rozwiązania całego kompleksu dylematów politycznych, administracyjnych, społecznych i gospodarczych – przedstawiają tło wydarzeń organizatorzy spotkania.

Powrót Bydgoszczy do Macierzy przybliży znawczyni tematu, dr Monika Opioła-Cegiełka z bydgoskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Wstęp na spotkanie, które odbędzie się w siedzibie KPCK przy placu Kościeleckich 6 jest wolny.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor