Kultura 19 lip 14:43 | Redaktor
Sztuka na ulicach miasta [BUSKER FEST]

Busker Fest 2016 / fot. buskerfest.pl

Centrum Bydgoszczy zamieni się w wielką scenę. Rozpoczyna się „Busker Fest”, czyli Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej. Kuglarze, akrobaci, mimowie, muzycy, aktorzy i clowni wyjadą na ulice miasta i będą zabawiać przechodniów.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej „Busker Fest” to spotkanie społeczności wędrownych artystów zwanych „buskerami”. Na festiwal składają się koncerty, pokazy, przedstawienia i happeningi prezentowane na ulicach Bydgoszczy, podczas których podziwiać można popisy cyrkowców, klaunów, muzyków, akrobatów, kuglarzy i wielu innych adeptów sztuki ulicznej.

Pokazy będą się odbywać w amfiteatrze na ul. Mostowej oraz na placu Teatralnym, gdzie znajdować się będzie Miasteczko Cyrkowe i Klub Festiwalowy (Ogródek Letni Merlina).

Festiwal rozpocznie się jutro (20 lipca) o godz. 15.00. Będzie można posłuchać soulu, bluesa i rocka, obejrzeć improwizowane bajki, malowanie piaskiem oraz taniec z ogniem.

Sobotnie (21 lipca) pokazy rozpoczną o godz. 15.00 Cynamony, kapela podwórkowa z Bydgoszczy. Tego dnia zobaczymy również brzuchomówstwo, iluzję, żonglerkę, klaunów, posłuchamy muzyki granej na zabytkowej katarynce z 1887 roku oraz innych koncertów na żywo.

W dni festiwalowe w godzinach od 15.00 do 20.00 na placu Teatralnym będzie działało Miasteczko cyrkowe zaplanowane głównie z myślą o najmłodszych. Dzieci będą mogły wziąć udział w różnych grach i zabawach m.in. warsztatach lalkowych i pokazie baniek mydlanych. Wszytsko to będzie się działo w cyrkowym namiocie.

Co więcej, podczas festiwalu każdy, komu podoba się idea ulicznych występów będzie mógł wystąpić na Open Stage i sprawdzić swoje umiejętności, zabawiając publiczność. Na otwartej scenie będzie można wystąpić przez cały festiwal w godzinach 15.00-20.00. Należy się jednak wysłać swoje zgłoszenie na adres: biuro@fundacjamandragora.pl.

 

fot. buskerfest.pl


„Busker Fest” po raz pierwszy odbył się w Bydgoszczy w roku 2008 pod nazwą „Bydgoszcz Buskers Festival”, jako impreza towarzysząca odbywającym się w tym samym czasie Młodzieżowym Mistrzostwom Świata w Lekkiej Atletyce. Festiwal, w którym uczestniczyli artyści uliczni z Australii, Japonii, Kanady, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Bułgarii i Polski przez tydzień przykuwał uwagę nie tylko mieszkańców Bydgoszczy, ale także turystów i sportowców. Od tamtego czasu jest corocznym elementem kulturalnego życia miasta. Organizatorem jest Fundacja Inicjatyw Kulturalnych „Mandragora”.

Więcej informacji można znaleźć na stronach: Program www.buskerfest.pl, www.facebook.com/BuskerFestival.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor