Kultura 6 kwi 21:00 | Redaktor
„Tu wszystko jest możliwe”. Już w niedzielę początek Animocji

Tegoroczne hasło festiwalu brzmi „The sky is no longer limit”. Organizatorzy tłumaczą, że „w animacji wszystko jest możliwe” /plakat wydarzenia

Filmy z całego świata, pokazy konkursowe, polska premiera filmu „Breadwinner”, spotkania i warsztaty z twórcami animacji... Już w niedzielę (8 kwietnia) w Bydgoszczy rozpocznie się 8. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animocje.

O Grand Prix Bydgoskiej Nagrody za Najlepszy Film Animowany walczy w tym roku kilkaset krótkometrażowych filmów animowanych, m.in. z Francji, Rumunii, Singapuru, Korei Południowej, Meksyku, USA, Polski i Japonii.

Poza konkursem międzynarodowym odbędzie się także konkurs najnowszych filmów polskich oraz konkurs filmów dla dzieci.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, przyznana zostanie także honorowa nagroda za szczególne osiągnięcia w sztuce dubbingu, Do grona dotychczasowych laureatów - Jarosława Boberka, Joanny Jabłczyńskiej, Arkadiusza Jakubika i Wiktora Zborowskiego - dołączy w tym roku Krzysztof Kowalewski, aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i radiowy.

Pokazy konkursowe uzupełnią liczne pokazy specjalne oraz pokazy filmów pełnometrażowych, m.in. „Window Horses” w reżyserii Ann Marie Fleming, obsypanego nagrodami familijnego filmu animowanego „Big Bad Fox & Other Tales” (reż. Benjamin Renner, Patrick Imbert) oraz pierwszego pełnometrażowego filmu animowanego z wytwórni Disneya (1937 r.).

Największym wydarzeniem tegorocznej edycji Animocji będzie jednak polska premiera filmu „The

oficjalny plakat 8. Animocji

Breadwinner” (reż. Nora Twomey) na podstawie bestsellera Deborah Ellis, produkcji Angeliny Jolie. Historia Parvany, afgańskiej dziewczynki żyjącej w Kabulhu pod panowaniem Talibów, która w przebraniu chłopca zdobywa środki do życia dla swojej rodziny, otrzymała kilkadziesiąt nominacji i nagród w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

W programie Animocji są także liczne warsztaty dla młodzieży i dorosłych, m.in. warsztaty z Moniką Kuczyniecką, pod okiem której uczestnicy stworzą plastelinowy teledysk do utworu z nowej płyty 3moonboys. Dorośli będą mogli wziąć udział w warsztatach łączących animację i street art, prowadzonych przez Andrzeja Prostowskiego i Natalię Dziedzic. Najmłodszym dedykowane są natomiast warsztaty animacji mokrego papieru z Robertem Turło. Organizatorzy zapraszają także na warsztaty dla całych rodzin, podczas których specjaliści, Justyna Czarnota i Macieja Misztala (Lubelski Festiwal Filmowy), podpowiedzą, jak analizować filmy i jak o nich rozmawiać.

Festiwal zakończy pokaz wybranych krótkometrażowych animacji ze specjalnie na tę okazję przygotowaną, autorską ścieżką dźwiękową berlińskiego duetu Henning Grambow (zespół LAN) i David Thalstroem.

Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, na Barce Lemara, w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz w klubie festiwalowym Mózg. Animocje potrwają do 14 kwietnia.

Więcej informacji oraz szczegółowy program na www.animocje.com

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor