Opera Nova 8 paź 2018 | Redaktor
Do Opery powraca balet „Zniewolony umysł”

„Zniewolony umysł” R.Bondary w Operze Nova / fot. Andrzej Makowski

W Operze Nova montowana jest nowa scena obrotowa. Dzięki niej po czterech latach do repertuaru wraca balet „Zniewolony umysł” Roberta Bondary stworzony dla Baletu Opery Nova. Na scenie pojawi się jeszcze w tym tygodniu.

W Operze Nowa dzisiaj (8 października) montowana jest nowa scena obrotowa. Została wykonana przez niemiecką firmę specjalizująca się w wykonywaniu podobnych urządzeń dla teatrów m.in. w Europie, Australii (Opera w Sydney) czy Japonii.

– To pozwala, żeby w tym roku wrócił do repertuaru spektakl-legenda: balet „Zniewolony umysł” Roberta Bondary oparty na eseju Czesława Miłosza – cieszy się Maciej Figas.

Możliwe jest to dopiero teraz, ponieważ scenografia stworzona do spektaklu przez Dianę Marszałek wymaga osadzenia wielofunkcyjnej „piramidy” na obracanej platformie.

Twórcą „Zniewolonego umysłu” jest jeden z najzdolniejszych choreografów młodego pokolenia, Robert Bondara. Jak mówi Maciej Figas, spektakl pozwolił odkryć młodego wówczas Bondarę. – Ja sam byłem wprost w szoku, że istnieje choreograf, który potrafi tak precyzyjnie określić formułę spektaklu, doskonale ją zaplanować i zrealizować – nie kryje szef bydgoskiej opery.

Balet powstał na podstawie eseju Czesława Miłosza, jednak nie jest to wierna adaptacja. Postaci głównych bohaterów nie odnoszą się wprost do utajonych pod greckimi literami polskich pisarzy z eseju. Dla Baletu Opery Nova była to pierwsza pozycja baletu współczesnego w repertuarze.

Robert Bondara pracował z tancerzami nad wznowieniem spektaklu od początku września. W rolach głównych pojawią się również nowi wykonawcy. Na scenie zobaczymy: Tomasza Wojciechowskiego/Pawła Nowickiego jako Mi, Olgę Karpowicz/Martę Kurkowską jako Elpis, Pawła Nowickiego/ Takumi Mitsuhashiego jako Gammę, Annę Smędę/Sarah Branch jako Alfę, Tomasza Siedleckiego/Rafała Tandka jako Betę oraz Mariusza Kowalczyka/Vladimira Fortunenkę jako Deltę.

W spektaklu wykorzystane zostały utwory Philipa Glassa i Wojciecha Kilara.

Balet będzie można zobaczyć jeszcze w tym tygodniu - w piątek, sobotę i niedzielę (12, 13, 14 października, kolejno o godz. 19.00, 19.00 i 18.00).

Prace w operze odbywają się w ramach projektu „Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy”. Przebudowa rozpoczęła się w 2016 roku i zbliża się ku końcowi. W ramach modernizacji Opera Nova zyskała nowoczesne oświetlenie, poprawiono nagłośnienie sceny głównej i kameralnej oraz przebudowano system sterowania urządzeniami mechanicznymi sceny głównej. Zostały zakupione nowe instrumenty muzyczne i słuchawki dla osób niedosłyszących. Wyremontowano już podłogę sceny, kieszeni scenicznych, zascenia i magazynu dekoracji wysokich.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor