Piłka Nożna 6 maj 21:19 | Redaktor
UKS Tęcza wicemistrzem Polski U-12 [WIDEO]

Wicemistrzynie Polski/fot. UKS Tęcza Bydgoszcz

Historyczny sukces Tęczy Bydgoszcz. Podopieczne Patryka Szymczaka i Krzysztofa Mrozika przy fantastycznym wsparciu rodziców, zawodniczek i całego sztabu szkoleniowego z trenerem koordynatorem Michałem Araszewskim na czele, zdobyły wicemistrzostwo Polski w kategorii U-12 kobiet.

Mecz o złoto na Stadionie Narodowym transmitowała na żywo Telewizja Polsat. UKS Tęcza Bydgoszcz to jeden z niewielu klubów, który wystawił w Finałach Ogólnopolskich Pucharu Tymbarku drużyny zarówno w kategorii U-10 jak i U-12. Oba zespoły przeszły rozgrywki grupowe jak burza i z kompletem zwycięstw zameldowały się w ćwierćfinałach. W fazie pucharowej fantastycznie poradził sobie starszy zespół, który wygrał w ćwierćfinale z ubiegłorocznym wicemistrzem Polski U-10 Beniaminkiem Krosno 3:1 i w półfinale pokonał zeszłorocznego mistrza Polski U-12 Ząbkovię Ząbki 2:1. To oznaczało, że bydgoszczanki awansowały do wielkiego finału na Stadionie Narodowym, w którym zmierzyły się UKS SMS Łódź. W decydującym spotkaniu nasze zawodniczki dzielnie stawiały opór utytułowanym rywalkom, oddały nawet więcej strzałów i przeprowadziły sporo ciekawych akcji, ale tego dnia to łodzianki były bardziej skuteczne i ostatecznie zasłużenie wygrały 4:0.

Po meczu jednak trener zwycięzców Sebastian Papis powiedział, że tak wysoki wynik nie odzwierciedlał przebiegu spotkania: „Mimo, że wynik pozornie wskazuje łatwą przeprawę w finale, chylimy czoła przed Tęczą, bo zaczęły bardzo dobrze, a nasze mecze zwykle kończą się stykowymi wynikami”.

Z kolei w kategorii U-10 zawodniczki Michała Glińskiego i Mikołaja Ludki po rewelacyjnej grze w fazie grupowej w ćwierćfinale zmierzyły się z późniejszym mistrzem Polski Beniaminkiem Krosno. Tym razem młode, Czerwone Bestie musiały uznać wyższość rywalek. W kolejnych spotkaniach było już jednak znacznie lepiej i po zwycięstwie z Łomżyczką Łomża i minimalnej porażce z grupowym rywalem Piastem Skawina, bydgoszczanki zajęły ostatecznie 6 miejsce w końcowej klasyfikacji.

Poniżej komplet rezultatów, statystyki i wypowiedzi szkoleniowców:

U-10 Faza grupowa

UKS Tęcza Bydgoszcz - Piast Skawina 2:1

UKS Tęcza Bydgoszcz - UKS Kunów 2:0

UKS Tęcza Bydgoszcz - SP 18 Olsztyn 4:1

Faza pucharowa

Ćwierćfinał

UKS Tęcza Bydgoszcz - Beniaminek Krosno 1:8

Mecz o miejsce 5-8

UKS Tęcza Bydgoszcz - Łomżyczka Łomża 2:0

Mecz o miejsce 5

UKS Tęcza Bydgoszcz - Piast Skawina 1:2

Bramki zdobyły: Nadia Wosik 5, Amelia Brejecka 4, Agata Polaszek, Nina Piasecka, Julia Glińska po 1. Ponadto zagrały Zuzia Bryll, Joanna Gorzycka, Maria Puszka - Milczyńska, Aleksandra Kłosowska, Nicola Masternak. Trenerzy Michał Gliński / Mikołaj Ludka

Trener Michał Gliński: „Turniej o Puchar Tymbarku to wspaniała przygoda i możliwość zdobycia niepowtarzalnych, bezcennych doświadczeń, które z pewnością zaprocentują w przyszłości. Jestem dumny z dziewczynek bo mimo osłabienia i licznych urazów spowodowanych faulami przeciwniczek, młode Czerwone Bestie pokazały charakter i walczyły bardzo dzielnie oraz udowodniły, że potrafią grać w piłkę na dobrym poziomie strzelając bramki z każdym przeciwnikiem! Jednocześnie warto podkreślić doskonałą organizację turnieju. Tęczówki zostały zakwaterowane w wysokiej klasy hotelu z pełnym, przepysznym wyżywieniem (nawet w wersji bezglutenowej dla jednej z zawodniczek!!), wszędzie były dowożone autokarem klasy LUX, a nad całością czuwał przydzielony nam wolontariusz. Dla wielu z nich było to również ogromne przeżycie bo pierwszy raz pojechały same na kilka dni bez rodziców i musiały w ekspresowym tempie nauczyć się samodzielności z czego wywiązały się na medal! Na koniec chciałbym podziękować wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji wyjazdu oraz przede wszystkim chciałbym złożyć wyrazy uznania dla naszych fantastycznych kibiców - rodziców, którzy byli z nami na dobre i na złe! To dzięki Wam i przy naszej pomocy dziewczynki mogą realizować swoją pasję i spełniać marzenia!”

U-12 Faza grupowa

UKS Tęcza Bydgoszcz - ZS Bystrzejowice Pierwsze 8:0

UKS Tęcza Bydgoszcz - SP Samborowo 3:1

UKS Tęcza Bydgoszcz - Orlik Klimontów 7:0

Faza pucharowa

Ćwierćfinał

UKS Tęcza Bydgoszcz - Beniaminek Krosno 3:1

Półfinał

UKS Tęcza Bydgoszcz - Ząbkovia Ząbki 2:1

Finał

UKS Tęcza Bydgoszcz - UKS SMS Łódź 0:4

Bramki w turnieju zdobyły: Patrycja Sitkowska 7, Natalia Jamrozik 5, Emilia Sobierajska 4, Martyna Sulecka 2, Anna Pietraszewska, Jagoda Rachuba, Anna Bucholc i Martyna Kubiak, Zuzanna Czapiewska po 1. Ponadto w turnieju zagrała jeszcze Oliwia Nowińska. Trenerzy: Patryk Szymczak / Krzysztof Mrozik

Po turnieju trener Patryk Szymczak powiedział: „Przez cały turniej Czerwone Bestie grały celną, kulaną piłkę. Po fazie grupowej nasza etatowa bramkarka z powodu urazu dłoni była wykluczona z gry na bramce. W tym momencie fantastycznie zareagowała koleżanka Oliwia Nowińska, która zgłosiła chęć zastąpienia jej w fazie pucharowej i spisała się znakomicie. Miałem poważny dylemat kto ma zagrać w bramce na Stadionie Narodowym bo każda z zawodniczek chciała zagrać. Jestem bardzo dumny ze swoich podopiecznych, które zostawiły 200% zaangażowania na boisku, realizowały w pełni tęczową filozofię i grały zespołowo. Jednocześnie dziękuję rodzicom za super doping i wsparcie - dodaliście nam sił w tym uporczywym słońcu i byliście bezcenni jak woda podczas meczu”.

Źródło: UKS Tęcza Bydgoszcz

Klub dziękuje też swoim sponsorom i partnerom. Są to:

Urząd Miasta Bydgoszczy i Pan Prezydent Rafał Bruski,

Polski Związek Piłki Nożnej, 

Kujawsko - Pomorski Związek Piłki Nożnej,

Szkoła Podstawowa nr 12 w Bydgoszczy,

firma Bazy i Systemy Bankowe Spółka z o.o.,

Putka - Piekarnia bezglutenowa,

Kino Helios w Bydgoszczy,

Pizzeria NYPD z Bydgoszczy.

Szkolenie dzieci i młodzieży w piłce nożnej jest dofinansowane z budżetu Urzędu Miasta Bydgoszczy! 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor