Uspokojenie

Redaktor | 1 lut 06:50 Po południu przejaśni się. Według klasycznej, meteorologicznej miary zachmurzenia, która dzieli widoczne niebo na osiem częsci zwanych oktanami - zachmurzenie w tej chwili wynosi 8 (pełne), a po południu i wieczorem bedziemy mieć prawdopodobnie 4 do 5 okatnów.

Zima nadejdzie znad Rosji. Ale dopiero za tydzień...

Redaktor | 31 sty 05:54 To już prawie pewne. W przyszłym tygodniu nad Europą zachodnią rozbuduje się układ wysokiego ciśnienia, związany z wyżem Azorskim, a nad morzami Śródziemnym i Czarnym powstanie niż, sięgający w następnych dniach również nad morze Kaspijskie. Taki rozkład ciśnień musi spowodować napływ do nas mroźnego powietrza znad Rosji, strumieniem, który popłynie między tym niżem a...

Wicher wieje [PROGNOZA 7:15]

Redaktor | 30 sty 07:12 Dość silny wiatr, który wieje już przez całą noc, utrzyma się w ciągu dnia - w porywach do 70 km na godzinę. Wieczorem zacznie słabnąć. Możliwe są niewielkie przejaśnienia i/lub słaby deszcz.

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem [IMIGW]

Redaktor | 29 sty 20:21 Bydgoskie Centrum Zarządzania Kryzysowego na podstawie komunikatu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem w nocy z 29 na 30 stycznia.

Zaczyna wiać, smog ustępuje.

Redaktor | 28 sty 07:08 Ciśnienie już spada, wczoraj około 22.00, po zupełnie bezwietrznej dobie, zaczął w Bydgoszczy wiać wiatr. Na razie słaby, zaledwie 11 km/h. Ale to wystarczyło, by rozwiać smog, który zimą zawsze się tworzy w miastach przy bezwietrznej pogodzie, a zwłaszcza przy wysokim ciśnieniu.

Smog wkrótce ustąpi - będzie wiać

Redaktor | 27 sty 07:52 Sobota będzie dosyć chłodna. Temperatura wyniesie od +1 do +3 stopni. Niestety będzie pochmurno i mglisto, co wraz z wysokim ciśnieniem (770 mm Hg dziś rano czyli 1026 hPa) i praktycznym brakiem wiatru, będzie sprzyjać gromadzeniu się smogu. Jednak zjawisko to nie będzie trwało długo, silny wiatr zacznie wiać w nocy z soboty na niedzielę i od tego czasu będzie nam towarzyszył...

Będzie cieplej, ale uwaga na gołoledź [AKTUALIZACJA POGODY 15:30]

Redaktor | 23 sty 15:54 Kiedy popatrzy się na mapy przepływu powietrza nad Europą, widać wyraźnie, że nad zachodnią granicę Polski zaczyna napływać już cieplejsze powietrze znad Atlantyku (a bezpośrednio znad Czech i południowych Niemiec), cieplejsze i wilgotniejsze od tego, które wyż Białoruski kierował do nas z Rosji.

Od środy idzie ocieplenie [PROGNOZA 13:00]

Redaktor | 22 sty 07:40 Niestety, tym razem muszę napisać, że wbrew naszym zapowiedziom, słońce nie wyszło. Napisałem wprawdzie, że rozpogodzenia sa możliwe, a nie pewne, jednakże wydaje się, obserwując wyniki modeli numerycznych, że spodziewane rozpogodzenie nastąpi - lecz później - po zmroku. Tymczasem spada temperatura. O 12.30 było w Bydgoszczy -5 stopni. Nie jest to spadek dynamiczny, ale wyraźny...