Pogoda w Bydgoszczy 8 maj 06:39 | Redaktor
Koniec wyżu [POGODA]

Ciśnienie spada. Południe kraju już obejmują burze. U nas piękna pogoda jeszcze się dziś powinna utrzymać.

Wyż, który przyniósł nam piąty już dzień wspaniałej pogody, odsunął się nad północny Bałtyk. Południe Polski jest pod wpływem zatoki niżowej znad morza Czarnego i tam już wydane zostały ostrzeżenia meteorologiczne, o możliwych gwałtownych burzach. W Bydgoszczy  jeszcze dziś będzie spokojnie i pogodnie. Noc była już cieplejsza - na lotnisku odnotowano  9 stopni. Cieplejszy będzie też dzień - dziś maksymalnie do 25 stopni. Ale właśnie ocieplenie, plus spadek ciśnienia, sprzyja konwekcji, czyli unoszeniu się powietrza. Dodatkowo w powietrzu przynoszonym przez niż czarnomorski jest więcej wilgoci, więc unosząc się, para wodna, trafia na chłodniejsze warstwy atmosfery na większych wysokościach i będzie się skraplać. To spowoduje tworzenie się chmur i opadów deszczu. Zjawiska te będziemy obserwować być może już jutro, a prawie na pewno od czwartku. Tego typu opady, nazywane konwekcyjnymi, są niezwykle trudne do prognozowania, bo może się zdarzyć ulewa w jakimś miejscu, a dosłownie 100 - 200 metrów metrów dalej będzie zupełnie sucho.

Te zjawiska czekają nas w następnych dniach, tymczasem dziś, pogoda podobna do wczorajszej, o kilka stopni cieplej, wiatr zmieni kierunek na wschodni i będzie coraz silniejszy.

Słońce wzeszło dziś w Bydgoszczy o 5.02, zajdzie o 20.29. Dzień będzie trwał 15 godzin i 27 minut.

Pogodyn

Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest w oparciu o modele numeryczne i mapy meteorologiczne Uniwersytetu Warszawskiego.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor