Pogoda w Bydgoszczy 11 lip 06:24 | Redaktor
Wciąż pochmurno, może padać [POGODA]

Zachmurzenie całkowite, przelotne deszcze, temperatura maksymalna pomiędzy 21 a 23 stopnie. Taka pogoda będzie dziś i prawdopodobnie jutro

Zmroziło nas [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy Wczoraj 08:15

Teraz mróz, potem znów przedwiośnie [POGODA]

Pogoda w Bydgoszczy 22 lut 06:01

Wyraźnie widoczna na mapach, choć płytka, zatoka niżowa obejmuje od południa całą Polskę. Będzie się ona pogłębiać i utworzy się z niej ponownie odrębny niż, który w kolejnych dniach odsuwać się będzie na północny wschód - nad Białoruś i kraje bałtyckie. W tym czasie dominować będzie u nas ten typ pogody, który obserowaliśmy już wczoraj.

Będą padać przelotne deszcze, natomiast trzeba powiedzieć szczerze, że precyzyjna prognoza wystąpienia letniego deszczu, jest tematem, który wciąż meteorologom sprawia spore trudności, nawet na kilka godzin przed tym opadem. Dzieje się tak dlatego, że mechanizm tworzenia się opadów latem, jest inny niż jesienią, zimą i wczesną wiosną. Odpowiedzialna za taki stan rzeczy jest różnorodność podłoża. Zimą i jesienią jest ono jednolicie chłodne, latem zaś nagrzane, ale nie jednorodnie, różne fragmenty nagrzewają się w różnym stopniu. Inaczej nagrzewa się łąka, pole, miejskie ulice, inaczej autostrada, jeszcze inaczej jezioro, a inaczej kamienisty nieużytek. Z każdego z tych fragmentów podłoża następuje inne parowanie wody, a w konsekwencji powstają nierównomierne chmury i bardzo nierównomierne opady. Oczywiście z powodu nieustannego ruchu chmur opady następują w innym miejscu niż wystąpiło parowanie. Wczoraj na przykład, mieliśmy w Bydgoszczy niewielkie opady w zachodniej części miasta, a znacznie intesywniejsze w jego części południowo wschodniej.

Dziś mogą wystąpić podobne zjawiska. Jutro niewykluczone są burze, ale i rozpogodzenia. Wiatr bedzie umiarkowany, z kierunków zmiennych. Ciśnienie powoli spada.

Występujące opady są wciąż zbyt małe by zrekompensować suszę, trwającą od maja do końca czerwca. Najgorzej jest Wielkopolsce, ale i Kujawy należą do najmocniej dotkniętych tą klęską regionów.

Słońce wzeszło dziś w Bydgoszczy o 4.35, zajdzie o 21.12. Dzień będzie trwał 16 godzin i 37 minut.

Pogodyn

Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest w oparciu o modele numeryczne i mapy meteorologiczne Uniwersytetu Warszawskiego.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor