Pogoda w Bydgoszczy 6 lis 06:44 | Redaktor
Wraca złota jesień [POGODA]

Między wyżem a niżem powstaje swego rodzaju kanał przepływu powietrza, który meteorolodzy nazywają pochylnią

Fakt, że napływ powietrza z południa trwa, łatwo poznać po kierunku wiatru. Wieje on z południowego wschodu. Ten strumień ciepłego powietrza zawdzięczamy układowi wyżu na wschodzie i niżu na zachodzie. Oba te układy są wielkoskalowymi zjawiskami, obejmującymi średnice rzędu wielu tysięcy kilometrów. Zgodnie z prawami fizyki, niż na półkuli północnej obraca masy powietrza wokół swego centrum, w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, zaś wyż przeciwnie, zgodnie z tymi wskazówkami. Między wyżem a niżem powstaje więc swego rodzaju kanał przepływu powietrza, który meteorolodzy nazywają pochylnią. Z taką pochylnią mamy właśnie do czynienia i napływa do nas ciepłe powietrze z południa.

Dziś będzie w Bydgoszczy zachmurzenie małe. Rano mogą wystąpić mgły i zamglenia. Temperatura maksymalna w ciągu dnia osiągnie 18 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany południowy i południowo wschodni. Ciśnienie będzie się wahać.

Jutro wciąż pogodnie, ale nieco chłodniej - do 15 stopni. W czwartek niż, którego centrum wciąż pozostawać będzie nad środkiem północnego Atlantyku,  odsunie się i możemy się spodziewać powrotu zachmurzenia typowego dla "zgniłego wyżu".  Potem, w przyszłym tygodniu, niż ten prawdopodobnie powróci, ale po to, by otworzyć znów cyrkulację zachodnią i w dalszej perspektywie przywrócić pogodę typową dla późnej jesieni czyli szarugę. Wcześniej jednak czeka nas okres przejściowy pod wpływem wyżu rosyjskiego.

Słońce wzejdzie dziś w Bydgoszczy o 6.55 a zajdzie o 16.07. Dzień będzie trwał 9 godzin i 12 minut.

Pogodyn

Prognoza pogody dla   Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest na podstawie modeli numerycznych i map meteorologicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor