Pogoda w Bydgoszczy 18 sty 2018 | Redaktor
W oku cyklonu [AKTUALIZACJA, PROGNOZA 10:45]

Mapa wiatrów windy.com

Jest ostrzeżenie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed silnym wiatrem. Dziś wieczorem Bydgoszcz znajdzie się w „oku cyklonu”. To zjawisko spowoduje głęboki niż z zachodu.

Dziś wieczorem wejdzie nad Polskę i przejdzie przez Polskę niewielki ale głęboki niż. Ciśnienie wynosi 764 mm słupka rtęci i jeszcze rośnie, ale w ciągu dnia zacznie gwałtownie spadać. Około 21-ej Bydgoszcz znajdzie się dosłownie „w oku cyklonu”, czyli w samym centrum tego niżu, przesuwającego się, jak zwykle w cyrkulacji zachodniej, z zachodu na wschód. Będzie to można obserwować zwracając uwagę na kierunek wiatru. W tej chwili wieje on z zachodu i skręca na południowo zachodni. Skręcać będzie coraz bardziej na południowy i wieczorem na południowo wschodni - wtedy stanie się najsilniejszy - w porywach do 70 km/h. Wtedy też padać będzie śnieg - być może z deszczem. Około 20-tej, być może 21-ej, wiatr i opad osłabnie - to będzie właśnie oko cyklonu - jednocześnie ciśnienie będzie wtedy najniższe - ok. 735 mm Hg (980 hPa). Po tym chwilowym uspokojeniu ciśnienie wzrośnie, wiatr skręci znów na zachodni i ponownie zacznie wiać silnie, ale już ze słabymi tylko opadami deszczu lub śniegu. 
 
Oko cyklonu wygląda tak:
 
 
A co z temperaturą? O godz. 6.00 rano była ujemna, ale tylko -0,2 stopnia Celsjusza (wg stacji meteo na Osowej Górze). W ciągu dnia powinno być około +2 stopnie. Podczas przejścia pierwszej fali opadów i wiatru spadnie do około zera, w oku cyklonu znów wzrośnie do +1, +2 stopni, i w tylnej części odsuwającego się niżu nad ranem spadnie do około -1 stopnia. Jutro rano może więc być bardzo ślisko.   
 
 
Pogodyn

Prognoza pogody dla Bydgoszczy i okolic na naszym portalu przygotowywana jest w oparciu o modele numeryczne i mapy meteorologiczne Uniwersytetu Warszawskiego.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor