POLICJA 997 9 sty 11:04 | Redaktor
„Bezpieczne ferie” – o kontrolę autobusu poproś już dziś

fot. Anna Kopeć (materiał ilustracyjny)

W piątek (11 stycznia) po południu uczniowie z naszego województwa zaczynają ferie zimowe. Będzie to czas wzmożonych kontroli policyjnych oraz zajęć na temat bezpiecznych podróży i wypoczynku.

Policjanci będą prowadzić działania profilaktyczno-kontrolne „Bezpieczne ferie” oraz organizować spotkania w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Dojedź(MY) bezpiecznie do celu”.

Na drogach to czas wzmożonego ruchu. Szczególną uwagę mundurowi zwracać będą na autokary przewożące dzieci i młodzież. Funkcjonariusze sprawdzać będą między innymi:

  • stan techniczny pojazdów, ze zwróceniem uwagi na oświetlenie i stan ogumienia,
  • trzeźwość kierowców,
  • właściwy załadunek bagażu oraz sprzętu zimowego,
  • zapisy tachografów, celem sprawdzenia norm czasu odpoczynku i kierowania,
  •  stosowanie pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów oraz przewożenie dzieci w fotelikach bezpieczeństwa,                                                            
  •  prawidłowość poruszania się pieszych po drodze oraz posiadanie przez nich obowiązkowych elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym.

Podczas ferii funkcjonariusze będą realizowali również działania edukacyjne, uświadamiające pieszych o zagrożeniach występujących w ruchu drogowym i potrzebie stosowania odblasków.

Rodzicu, poproś o kontolę 

Każdy rodzic lub opiekun przed wyjazdem dziecka autobusem, w razie potrzeby, może zwrócić się z prośbą o przeprowadzenie kontroli autobusu i jego kierowcy przez policjantów ruchu drogowego. Policja przypomina, aby czas i miejsce kontroli umówić najlepiej z kilkudniowym wyprzedzeniem. Wystarczy osobiście lub telefonicznie skontaktować się z najbliższą jednostką Policji. Funkcjonariusze sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wymagane dokumenty.

W Bydgoszczy stałym punktem kontroli jest parking przy Hali Łuczniczka (ul. Toruńska 59).  Prośbę o kontrolę w naszym mieście można kierować do oficera dyżurnego KMP 52 588 12 47. Wykaz punktów kontroli i telefonów kontaktowych dla innych miejscowości województwa dostępny na stronie Kujawsko-Pomorskiej Policji.

Dane autubusu dostępne w Internecie

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło bezpłatną usługę, która pozwala sprawdzić podstawowe informacje o autobusie. Wystarczy podać numer rejestracyjny autobusu na stronie serwisu www.bezpiecznyautobus.gov.pl, aby uzyskać dostęp m.in. do informacji, czy autobus ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC, posiada ważne obowiązkowe badania techniczne oraz jaki jest stan licznika odnotowany podczas ostatniego badania technicznego, dane techniczne, takie jak: liczba miejsc czy masa pojazdu.

Usługa nie zastąpi kontroli przeprowadzanej przez Policję lub Inspekcję Transportu Drogowego. Umożliwi jednak wstępną weryfikację stanu pojazdu, gdyż autobus bez ważnego przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC nie powinien poruszać się po drodze. 

Policja apeluje do wszystkich kierujących o ostrożną jazdę, a także dostosowanie prędkości do zmieniających się i trudnych warunków na drodze.

źródło: KWP w Bydgoszczy, oprac. red. 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor