POLICJA 997 25 kwi 18:27 | Redaktor
Na Zawiszy byli…i się ćwiczyli [ZDJĘCIA]

Policjanci oddziału prewencji w Bydgoszczy oraz IV kompanii nieetatowego oddziału prewencji wzięli udział w ćwiczeniach na stadionie Zawiszy Bydgoszcz im. Zdzisława Krzyszkowiaka. Głównym celem warsztatów było doskonalenie działań mundurowych w przywracaniu porządku publicznego podczas meczów piłkarskich, który zakłócają głównie agresywni pseudokibice. Symulacja obejmowała różne scenariusze zagrożeń, które mogą mieć miejsce w obrębie stadionów piłkarskich, jak i na terenie różnych obiektów sportowych.

Na stadionie Zawiszy w Bydgoszczy odbyły się w środę (24 kwietnia) ćwiczenia doskonalące działania mundurowych w przywracaniu porządku publicznego podczas meczów piłkarskich. Wzięli w nich udział mundurowi z Oddziału Prewencji Policji w Bydgoszczy oraz IV kompanii Nieetatowego Oddziału Prewencji.

Realizowano między innymi bezpieczne ewakuowanie kibiców w wypadku zagrożenia terrorystycznego, reagowanie na próby opuszczenia sektorów przez agresywnych kibiców, a także zatrzymywanie sprawców łamania prawa.

Trwające kilka godzin szkolenie dało możliwość poprawy koordynacji działań pododdziałów, przećwiczenie różnych wariantów operacyjnych, a także wypracowanie synchronizacji pomiędzy policjantami na co dzień pełniącymi służbę w różnych jednostkach.

Ważnym elementem ćwiczeń było także zapoznanie funkcjonariuszy z budową obiektu i jego infrastrukturą techniczną, co jest bardzo istotne w przypadku zagrożenia i koniecznością błyskawicznego wykonywania określonych działań, zwłaszcza w sytuacjach o tzw. podwyższonym ryzyku. Taka forma doskonalenia zawodowego pozwoli na skuteczne prowadzenie działań w rzeczywistości, a tym samym na podniesienie poziomu bezpieczeństwa na obiektach sportowych.

Warsztaty te mają szczególne znaczenie w związku z zaplanowanymi od 23 maja do 4 czerwca meczami turnieju finałowego Mistrzostw Świata FIFA U-20 Polska 2019. Na stadionie Zawiszy rozegranych zostanie siedem spotkań turnieju, w tym sześć w fazie grupowej i jeden w fazie pucharowej.

Źródło i foto: Policja

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor