Pozostałe 11 cze 2019 | Redaktor
Adrianna Sułek została mistrzynią Polski seniorów

Adrianna Sułek z lewej/fot. Anna Kopeć

W Krakowie rozegrano Mistrzostwa Polski w Wielobojach i Sztafetach. Jedną z gwiazd zawodów była Adrianna Sułek (Zawisza Bydgoszcz), która ze świetnym rekordem życiowym została po raz pierwszy w karierze mistrzynią Polski seniorów w siedmioboju.

Wielkie powody do zadowolenia podopieczna trenera Wiesława Czapiewskiego miała już po pierwszym dniu zawodów, w którym wywalczyła 3685 punktów. Najpierw Sułek bardzo dobrze spisała się w biegu na 100 ppł. Wynik 13.71 sekundy był lepszy od jej dotychczasowego rekordu życiowego. W skoku wzwyż Sułek w drugiej próbie zaliczyła 1.82 m. Później atakowała jeszcze 1.85 m, ale niestety bez powodzenia. Nieco słabiej liderka wieloboju spisała się w pchnięciu kulą. Zawodniczki narzekały nieco na śliskie koło. W tych warunkach najdalej pchała Paulina Skórzewska (13.78 m), wyprzedzając Paulinę Ligarską (13.23 m) oraz Adriannę Sułek (12.75 m). Na zakończenie sobotnich zmagań bydgoszczanka zdystansowała rywalki wygrywając bieg na 200 metrów w czasie 24.31 s.

Drugi dzień mistrzostw Adrianna Sułek rozpoczęła od wyrównania, w trzecim skoku, rekordu życiowego. Bydgoszczanka uzyskała odległość 6.15 m – identyczną jak przed dwoma tygodniami w mityngu wielobojowym w Götzis. Podopieczna Wiesława Czapiewskiego niejednokrotnie podkreślała, że w siedmioboju najbardziej nie lubi rzutu oszczepem. W Krakowie jednak ustanowiła w tej konkurencji rekord życiowy osiągając odległość 41.70 m. W kończącym zmagania biegu na 800 metrów Sułek prowadziła z bezpieczną przewagą od startu. Finiszowała z czasem 2:15.50, a to ostatecznie pozwoliło jej na poprawienie rekordu życiowego w siedmioboju – 6171 punktów. Dzięki temu zawodniczka Zawiszy przesunęła się na szóste miejsce w polskich tabelach historycznych. Żeby wyjechać na Mistrzostwa Świata w Dausze, potrzebowała wprawdzie 6300 punktów, ale uzyskane przez nią 6171 pkt to i tak miara jej dużego talentu. W jej wieku żadna z Polek nie przekroczyła dotychczas nawet granicy 5800.Wicemistrzynią Polski została Paulina Ligarska (5638 pkt.), a brąz zdobyła Patrycja Skórzewska – 5352 punkty. Tuż za podium uplasowała się inna z zawiszanek Wiktoria Zezula - 5156 pkt.

Złoto Ady Sułek nie było jedynym medalem lekkoatletów Zawiszy w Krakowie. Sama wieloboistka oprócz medalu seniorskiego została jednocześnie mistrzynią Polski do lat 23. Łącznie zawodnicy bydgoskiego klubu wywalczyli pięć medali, w tym cztery złote. Pozostałe krążki do dorobku Zawiszy dorzuciły sztafety: dwie złote: 4×400 m, MIX U18 i 4×200 m mężczyzn U20 i jedna brązowa: 4×100 m kobiet U16. Z dorobkiem 5 medali Zawisza wygrał klasyfikację medalową mistrzostw.

Źródło: CWZS Zawisza Bydgoszcz (oprac. red)