Pozostałe 27 sie 2018 | Redaktor
Puchar Polski dla Śląska. Dęby na drugim miejscu

materiał ilustracyjny / fot. Anna Kopeć

Puchar Polski w baseballu wywalczyła Silesia Rybnik, pokonując w finale KWK Construction Dęby Osielsko. Mecz został zakończony po pięciu rundach, ze względu na zapadające ciemności. Osielszczanie powtórzyli ubiegłoroczny wynik, zajmując drugie miejsce w końcowej klasyfikacji rozgrywek.

Zespół KWK Construction Dębów rozegrał we Wrocławiu trzy niezwykle zacięte pojedynki. W sobotę osielszczanie jeszcze w połowie ostatniej rundy przegrywali z Barons Wrocław 1:4, by wspaniałym finiszem w dolnej turze odwrócić losy meczu. Ostatecznie wygrali 5:4 po hicie Pawła Zagórskiego z podwójną asystą.

Najbardziej heroiczną walkę podopieczni trenera Daniela Catalana stoczyli w niedzielę z Silesią Rybnik. Po regulaminowych siedmiu rundach był remis 1:1, a trzy dogrywki nie przyniosły rozstrzygnięcia. Dopiero w XI partii Silesia zdobyła dwa obiegi, a KWK Construction Dęby odpowiedziały tylko jednym, choć w końcówce miały obstawione biegaczami wszystkie bazy.

Mecz trwał prawie cztery godziny, a po zaledwie półgodzinnej przerwie osielszczanie musieli rozpocząć kolejny bój – mecz „drugiej szansy” na awans do finału z Centaurami Warszawa. KWK Construction Dęby długo prowadziły zaledwie 1:0, dopiero w dwóch ostatnich rundach zdobyły kolejnych pięć obiegów. Mecz kończyła w ataku stołeczna ekipa, która odrobiła cztery punkty, ale to osielszczanie awansowali do finału po zwycięstwie 6:4.

W finale czekała ponownie Silesia, która miała parę godzin odpoczynku. Dla podopiecznych trenera Catalana był to trzeci mecz z rzędu i po prostu nie starczyło już sił. Po I rundzie było 2:1 dla Silesii. Potem punkty zdobywała już tylko śląska drużyna, która systematycznie powiększała przewagę i po V partii prowadziła już 7:1. W tym momencie mecz został zakończony, ponieważ z powodu bardzo przedłużonego meczu przedpołudniowego nad stadionem we Wrocławiu-Zakrzowie zapadały już ciemności. Silesia wywalczyła Puchar Polski i prawo startu w europejskich pucharach. KWK Construction Dębom Osielsko przypadło drugie miejsce. Był to trzeci z rzędu występ baseballistów z Osielska w meczu finałowym PP, w 2016 roku Dęby zdobyły Puchar po raz pierwszy w historii klubu.

„Na osłodę” osielszczanom pozostało zwycięstwo ich grającego trenera, Amerykanina Daniela Catalana, w rozegranym w sobotni wieczór konkursie Home Run Derby. Catalan wybił trzy home runy (piłki odbite ponad całym boiskiem za płot kończący pole gry) w rundzie eliminacyjnej i dwa w finale, pokonując w nim Japończyka Ryomę Watanabego (Silesia).