Wydarzenia 16 lip 15:31 | Joanna Gwizdała
400 tys. złotych na renowację ołtarza w bydgoskiej katedrze

fot. Anna Kopeć

Krok po kroku bydgoska katedra odzyskuje dawną świetność. Dzisiaj (16 lipca) ogłoszono przyznanie przez premiera Mateusza Morawieckiego 400 tys. złotych na renowację ołtarza głównego kościoła. Prace konserwatorskie potrwają do połowy przyszłego roku.

- Katedra jest perłą gotyku, perłą Bydgoszczy i obowiązkowym punktem na mapie każdego turysty, który odwiedza nasze miasto, a niedawno odnaleziony tu skarb, który jeszcze mocniej rozsławił to miejsce. Pan premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przyznaniu bydgoskiej katedrze 400 tys. złotych na dokończenie ważnej inwestycji – ogłosił wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

fot. Anna Kopeć

Prace konserwatorskie i restauratorskie w katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy trwają od wielu lat. Krok po kroku odnawiane są kolejne elementy, a świątynia wciąż zaskakuje. W czasie remontu dachu okazało się, że część więźby jest oryginalna, pochodząca z XV wieku ze znakami cechów rzemieślniczych bydgoskich. Natomiast w styczniu tego roku odkryto m.in. malowidła, krypty i skarb (monety oraz biżuterię). Te znaleziska cieszą, jednak wiążą się z dodatkowymi pracami. Na te działania w budżecie parafii nie było już środków. Ks. kanonik Stanisław Kotowski, proboszcz parafii pw. Św. Św. Marcina i Mikołaja, zwrócił się z prośbą o pomoc do posłów Tomasza Latosa i Ewy Kozaneckiej.

fot. Anna Kopeć

- Podjęłam niezwłocznie działania. Spotkaliśmy się w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego wspólnie z księdzem prałatem. Następnie podjęliśmy wspólne działania w kancelarii prezesa rady ministrów. Po długiej analizie kosztów i instytucji, która powinna udzielić tej pomocy pan premier Morawiecki zdecydował, że przyzna kwotę 400 tys. z ogólnej rezerwy budżetu. Myślę, że to jest dopiero początek współpracy, bo te potrzeby katedry są nadal ogromne – powiedziała na konferencji Ewa Kozanecka.

Jak mówił ks. Stanisław Kotowski, całość kosztów konserwacji ołtarza wynosi około 777 tys. złotych. W tym roku zaplanowane są prace o wartości 400 tys. złotych, a w przyszłym roku druga część. Za tę kwotę wykonana zostanie cała architektura ołtarza głównego. Prace konserwatorskie obejmują również mocno podniszczony obraz Matki Bożej Pięknej Miłości.

fot. Anna Kopeć

- To są pieniądze, które zostaną przeznaczone na prace konserwatorskie przy ołtarzu głównym, który został cały zdemontowany po dokonaniu odkryć – skarbu oraz krypt, które znajdują się w prezbiterium. Konserwatorzy zdecydowali, że ołtarz ze względów bezpieczeństwa należy zdemontować cały. W tej chwili jest już konserwacji. Całkowite zakończenie prac przy ołtarzu planowane jest na połowę przyszłego roku – mówił proboszcz parafii.

fot. Anna Kopeć

W tej chwili trwa równolegle kapitalny remont organów, którym przywracany jest ich pierwotny charakter. Będą one na nowo, tak jak kiedyś, organami koncertowymi. Ich remont prawdopodobnie zakończy się na początku września. Proboszcz parafii zapowiedział, że w przyszłości organizowane będą koncerty organowe.

- W ciągu 13 lat, które jestem w sejmie od samego początku staram się wspierać różnego rodzaju zabytki na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, w tym również katedrę bydgoską. Z podziwem patrzę na działania pani poseł Ewy Kozaneckiej – mówił na konferencji poseł Tomasz Latos. - Mogę spokojnie startować na prezydenta Bydgoszczy, bo jest osoba, która podobnie jak ja troszczy się o zabytki w regionie. Cieszę się, że to miejsce, które jest sercem Bydgoszczy i z którym osobiście mam silne związki emocjonalne, będzie jeszcze piękniejsze.

fot. Anna Kopeć