Wydarzenia 17 maj 10:18 | Redaktor

W sobotę (19 maja) Zakład Ubezpieczeń Społecznych organizuje „Białą sobotę dla lekarzy” we wszystkich placówkach ZUS w całej Polsce. Lekarze i ich współpracownicy będą mogli nauczyć się wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich.

„Biała sobota” to dobra okazja dla lekarzy, żeby zapoznać się z nowym, elektronicznym sposobem wystawiania zwolnień lekarskich (e-ZLA). W godzinach od 9.00 do 13.00 pracownicy ZUS będą do dyspozycji wszystkich chętnych, służąc kompleksową pomocą.

Lekarze będą mogli założyć sobie profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE), który jest potrzebny do obsługi e-ZLA. W tym celu będą musieli zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport. Przeprowadzone zostaną także szkolenia dotyczące zasad wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich, ich korygowania oraz anulowania. Uczestnicy będą mogli wszystko przećwiczyć przy wsparciu specjalisty, a następnie uzyskać certyfikat ZUS, czyli specjalnie przygotowany bezpłatny podpis elektroniczny, służący do podpisywania e-ZLA, a później również e-recepty. Uczestnik, który będzie chciał pobrać certyfikat w czasie spotkania, jest proszony o zabranie ze sobą pendrive’a lub laptopa.

Tego dnia ZUS mogą odwiedzić również pracodawcy oraz pacjenci. Jednak informacje będą udzielane tylko w zakresie PUE i e-ZLA. Dodatkowo w siedzibie Oddziału ZUS przy ul. Św. Trójcy 33 w Bydgoszczy, dyżur pełnić będą także pracownicy NFZ. Będzie można otrzymać materiały edukacyjno-informacyjne, uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące działalności NFZ, jak również wyrobić sobie dostęp do Zintegrowanego Informatora Pacjenta.

Tradycyjne zwolnienia lekarskie miały zostać wycofane z obiegu 1 lipca. Jednak Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podjęło decyzję o przesunięciu terminu wprowadzenia e-ZLA na 1 grudnia. W okresie przejściowym lekarze mogą wystawiać zarówno zwolnienia tradycyjne, jak i elektroniczne .

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor