Wydarzenia 12 cze 16:21 | Redaktor
Budowa dróg lokalnych ze wsparciem rządu

fot. bw

30,5 miliona złotych dofinansowania otrzymają lokalne samorządy na budowę dróg lokalnych.

Rząd przeznaczył pół miliarda złotych na dofinansowanie lokalnych inwestycji drogowych. W województwie kujawsko-pomorskim wsparcie otrzyma 20 inwestycji. We wtorek (12 czerwca) wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wraz z posłami Prawa i Sprawiedliwości Joanną Borowiak i Tomaszem Latosem przedstawili, które gminy i powiaty dostaną pieniądze.

- Procedura składania wniosków rozpoczęła się w marcu. Po szybkiej reakcji ze strony jednostek samorządu terytorialnego już w połowie maja przekazaliśmy wstępne listy do zaopiniowania Ministrowi Inwestycji i Rozwoju – mówił na konferencji prasowej wojewoda. - Mam nadzieję, że ostateczne umowy na realizacje inwestycji zostaną podpisane jeszcze w czerwcu.

Podziękował parlamentarzystom za wsparcie i dodał też, że „program rozwoju dróg lokalnych będzie kontynuowany, a środków finansowych na realizacje zadań w przyszłości będzie jeszcze więcej”.

Posłowie Joanna Borowiak i Tomasz Latos/fot. bw

- Polska to nie tylko wielkie aglomeracje, ale przede wszystkim gminy i powiaty, czyli te miejsca na mapie, które potrzebują wsparcia – podkreśliła poseł Joanna Borowiak, prezentując beneficjentów rządowych środków ze wschodniej części województwa.

Poseł Tomasz Latos i wojewoda Mikołaj Bogdanowicz/fot. bw

Poseł Tomasz Latos powiedział zaś: – Mamy ogromną satysfakcje, że możemy przekazać dobre informacje gminom i powiatom, o których trzeba pamiętać i my jako Prawo i Sprawiedliwość o nich pamiętamy. Mam wrażenie, że systematycznie, co kilkanaście dni spływają do naszego regionu dobre informacje z różnych dziedzin o dodatkowych środkach finansowych, które wpływają i będą wpływać na poprawę infrastruktury i realizację innych zadań. Gratuluję wszystkim beneficjentom i myślę, że to dobre wiadomości dla gmin i powiatów.

W województwie kujawsko-pomorskim dofinansowanie otrzymają gminy: Nakło nad Notecią, Grudziądz, Cekcyn, Pruszcz, Łubianka, Kowalewo Pomorskie, Osielsko, Choceń, Rogowo, Śliwice, Mogilno,  Miasto i Gmina Skępe oraz Chodecz, a także powiaty: włocławski, wąbrzeski, brodnicki, toruński, żniński i rypiński.

Najwięcej, bo aż blisko pięć milionów złotych przypadło na przebudowę drogi powiatowej, łączącej Janowiec Wielkopolski z Rogowem w powiecie żnińskim. Wartość wszystkich inwestycji, które otrzymają rządowe dofinansowanie wynosi w województwie ponad 66,5 milionów złotych.

Bogdanowicz przypomniał, że to program pilotażowy.  - Tych środków w przyszłych latach będzie kilkakrotnie więcej, o czym szczegółowo będziemy mówili jesienią – powiedział. Rząd może przeznaczyć nawet budowę lokalnych dróg nawet pięć miliardów złotych.

W całym kraju dodatkowe pieniądze trafią do 421 samorządów na 433 inwestycje. Inwestycje obejmą około 561 kilometrów dróg gminnych i powiatowych. Część przedsięwzięć to budowa nowych dróg, a część – modernizacja i remonty. Oprócz dróg powstanie też 26 mostów, 230 kilometrów chodników lub ścieżek pieszo-rowerowych i 300 bezpiecznych przejść dla pieszych. Dotacja z rezerwy celowej budżetu państwa w pojedynczej inwestycji może wynieść 60-80 procent kosztów, w zależności od wskaźników dochodów podatkowych na jednego mieszkańca gminy lub powiatu.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor