Wydarzenia 8 lis 18:34 | Redaktor
Bydgoski pociąg w Niemczech

Fot. PESA Bydgoszcz SA

PESA LINK został zaprezentowany przez przedstawicieli Deutsche Bahn podczas uroczystości 75-lecia Bazy DB w Dortmundzie. To właśnie tam serwisowane są wyprodukowane przez bydgoską spółkę spalinowe LINKi, które już wożą pasażerów w rejonie Sauerland.

Prezentacja w Dortmundzie to oficjalne potwierdzenie wprowadzenia do ruchu pojazdów produkowanych przez PESA dla Deutsche Bahn na podstawie umowy ramowej podpisanej w 2012 roku, która zakłada, że DB sukcesywnie będzie zamawiać w Bydgoszczy pojazdy spalinowe dedykowane do ruchu regionalnego w wersji dwu i trzy członowej. Obydwa typy pojazdów uzyskały w tym roku homologację i zostały dopuszczone przez EBA do ruchu na terenie Niemiec.

W uroczystości w Dortmundzie uczestniczyli przedstawiciele władz regionalnych, Deutsche Bahn, PESA, a także liczna grupa pracowników DB, którzy na codzień zajmują się serwisem LINKów. w części oficjalnej głos zabrali przedstawiciele lokalnych władz, DB i Pesa.

- Wiele lat temu rozpisaliśmy przetarg, porównaliśmy oferty i wybraliśmy Pesa. Przeszliśmy razem długą drogę. Teraz czekamy na dostawę wszystkich pojazdów i rozmawiamy o współpracy w przyszłości  - Andree Bach , szef  DB Regio Północnej Nadrenii Westfalii.

- Był taki moment, gdy nie wierzyłem, że Pesa się uda, ale dzisiaj mogę powiedzieć, że cieszymy się że LINKi  wożą pasażerów, jesteśmy z tych pojazdów bardzo zadowoleni”  - Joachim Kunzel, szef Urzędu Przewozów Regionalnych Północnej Nadrenii Westfalii 

- Ta oficjalna prezentacja to potwierdzenie zaawansowania realizacji kontraktu z DB. Oczywiście skupiamy się na produkcji i dostawie wszystkich zamówionych pojazdów, ale co dla nas równie ważne, rozmawiamy z DB o współpracy w przyszłości – powiedział Krzysztof Sędzikowski, prezes PESA Bydgoszcz SA

W tej chwili PESA realizuje produkcję Linków zamówionych przez DB dla niemieckich regionów – Sauerland (SLN), Allgau (DNAG) i Hesji (Dreieich-OWDE) - w sumie dla tych trzech regionów powstaną 72 pojazdy - 23 dwuczłonowe /BR632/ i 49 trójczłonowych /BR633/. Pierwotnie było ich 71, ale pod koniec października DB dodatkowy pojazd dla regionu Allgau.

Do końca października do Niemiec wyjechało 21 pojazdów dwuczłonowych, 20 z nich jest już eksploatowanych w Dortmundzie, kolejny trafił do Frankfurtu. PESA Link kursuje już na trasach kolei Emschertal, Volmetal, Ardey, i Hönnetal-Bahn. Wiosną przyszłego roku Linki wejdą również do eksploatacji na liniach RE 17 (Hagen – Kassel-Wilhelmshöhe) oraz RE 57 (Dortmund – Winterberg – Brilon)

Pesa Link w zależności od liczby członów mają od 110 do 160 miejsc siedzących, w tym 12 w I klasie, są w pełni przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, niskopodłogowe, z miejscami dla rowerów i mogą osiągać prędkość do 140 km/h.

Do tej pory PESA uzyskała 21 homologacji dopuszczających produkowane w Bydgoszczy pociągi do ruchu w 11 krajach. Pociągi Pesa wożą pasażerów m.in we Włoszech, Niemczech, Czechach, Litwie czy Białorusi, a tramwaje w Moskwie, Kijowie, Sofii, węgierskim Szeged i rumuńskim Cluj. W sumie firma dostarczyła zagranicę ponad 330 pojazdów.

 Źródło: PESA Bydgoszcz SA

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor