Wydarzenia 11 wrz 07:21 | mk
Chcą rozruszać branżę IT w Bydgoszczy. Pierwsza taka konferencja

fot. ilustracyjne/Pixabay

- Zależy nam, by firmy IT wiedziały, że w Bydgoszczy są inżynierowie, o których warto zawalczyć – mówi Wojciech Oczkowski, jeden z organizatorów BITconf 2018. To pierwsza tak duża branżowa konferencja w naszym mieście.

W piątek (14 września) w hotelu Holiday Inn odbędzie się Bydgoszcz IT Conference (bITconf) z udziałem prelegentów z Polski i zagranicy. W naszym mieście to zupełnie nowa inicjatywa.

- Liczba konferencji IT odbywających się w Polsce w ostatnich latach jest imponująca. Jednak aby skorzystać z wiedzy i doświadczenia prelegentów, trzeba udać się do Krakowa, Warszawy, Wrocławia lub Trójmiasta – tłumaczą organizatorzy konferencji. Wprowadzając Bydgoszcz do tego grona, chcą zmienić nie tylko „konferencyjną mapę”.

- Mamy dwa główne cele: integrację lokalnego środowiska IT i promowanie Bydgoszczy jako ważnego ośrodka IT w Polsce – wyjaśnia Wojciech Oczkowski, organizator wydarzenia. Problem ma jednak polegać na tym, że potencjał branży w naszym mieście nie został jeszcze rozpoznany. - Dlatego wiele inwestycji omija tę okolicę. Chcemy, by firmy IT wiedziały, że w Bydgoszczy są inżynierowie, o których warto zawalczyć – mówi Oczkowski.

Organizatorom zależy też na ściągnięciu do Bydgoszczy programistów, którzy tutaj się urodzili, a na studia i do pracy wyjechali do innych miast. - Wielu świetnych fachowców chętnie wróciłoby w rodzinne strony, gdyby widziało tu możliwości rozwoju zawodowego – podkreślają.

Okazuje się, że popyt na wiedzę z dziedziny IT jest naprawdę duży. - Początkowo planowaliśmy konferencję dla 200 uczestników, ale ze względu na wielkie zainteresowanie zwiększyliśmy tę liczbę do 250. Zostały już tylko ostatnie wejściówki z puli last minute – mówi Oczkowski. 

BITconf obejmuje dwie ścieżki: dotyczącą języka programowania Java oraz technologii chmurowych (Cloud Computingu). Organizatorzy chwalą się, że udało im się pozyskać prawdziwą śmietankę prelegentów. Wystąpią m.in. dwaj polscy Java Championi (tytuł przyznawany osobom, które w środowisku Java najbardziej się wyróżniają) i rozchwytywani na całym całym świecie Guillermo Ruiz i Thomas Sundberg. - Mamy nadzieję na świetne prelekcje. Gdybym jako uczestnik zobaczył agendę, trudno byłoby mi znaleźć sobie podczas tej konferencji chwilę wolną – śmieje się Oczkowski.

Bydgoszcz IT Conference organizują wspólnie Bydgoszcz Java User Group, Cloud & Datacenter User Group Bydgoszcz, IT Kontekst oraz Symentis. Wydarzenie ma odbywać się cyklicznie, raz na rok.

Szczegóły na www.bitconf.pl.

mk Autor