Wydarzenia 29 cze 2018 | Redaktor
Dzięki traktatowi wersalskiemu Bydgoszcz wróciła do Polski. 99. rocznica podpisania

– To wydarzenie jest niezwykle ważne. Dopiero ten traktat regulował sprawy Bydgoszczy i regionu po I wojnie światowej – przypomniała dr Monika Opioła-Cegiełka (UKW). Wczoraj (28 czerwca) w ratuszu uczczono 99. rocznicę podpisania traktatu wersalskiego.

– Odzyskanie niepodległości oznaczało budowanie naszej ojczyzny nie tylko z bronią w ręku, w powstaniu wielkopolskim, ale także przez dyplomatów, m.in. właśnie na konferencji wersalskiej – mówił na rozpoczęcie konferencji w ratuszu Jan Szopiński, zastępca przewodniczącego Rady Miasta.

fot. Anna Kopeć

Przypomniał, że nie wszystkie obszary zamieszkiwane przez Polaków znalazły się w granicach niepodległej Polski w 1918 roku. Na tym obszarze była także Bydgoszcz, która do Macierzy wróciła dopiero mocą podpisanego 28 czerwca 1919 roku traktatu wersalskiego.

Sukces dyplomatyczny w Paryżu poprzedził sukces zbrojny – powstanie wielkopolskie. 27 grudnia 1918 roku do Poznania, pozostajacego w granicach niemieckich, przyjechał Ignacy Jan Paderewski. Wybuchło powstanie, które wkrótce objęło również Kujawy. W Bydgoszczy walk nie było, polscy mieszkańcy wspierali jednak powstańców – m.in. w jednej z kamienic dr Jan Biziel prowadził powstańczy szpital.

fot. Anna Kopeć

Ostatecznie udało się wynegocjować kształt traktatu, w ktorym Kujawy wraz z Bydgoszczą zostały przyłączone do Polski. Na konferencji pokojowej o interesy Polski walczyli Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderwski. Podczas wczorajszego (28 czerwca) spotkania przypomniano zasługi, jakie położyli dla regionu i całego kraju – kształt traktatu był bowiem „jedynie” ukoronowaniem wysiłków, jaki oboje przez lata podejmowali.

Sukcesy w „umiędzynarodowianie sprawy polskiej” Paderewski – pianista, poliglota, mówca i filantrop – odnosił szczególnie za oceanem. – Przyciągał tłumy. Prezydent Woodrow Wilson znalazł się pod jego urokiem – mówiła dr Monika Opioła–Cegiełka (UKW). Całokształt działań w kręgu prezydenta nie pozostał bez wpływu – 8 stycznia 1918 w 13. punkcie swojego przemówienia przed Kongresem Wilson upominał się o konieczność utworzenia niepodległego państwa polskiego z dostępem do morza.

fot. Anna Kopeć

Podczas prelekcji w ratuszu nie pominięto jeszcze jednej zasłużonej dla niepodległości postaci – gen. Józefa Hallera, twórcy „Błękitnej Armii”. Na zakończenie odczytana została bydgoska odezwa okazji 99. rocznicy traktatu wersalskiego. Uczestnicy konferencji złożyli również kwiaty pod Grobem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego.

fot. Anna Kopeć

Organizatorem konferencji był Komitet na rzecz upamiętnienia Romana Dmowskiego w Bydgoszczy.

mk

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor