Wydarzenia 25 mar 2019 | Redaktor
Eksperci z Bydgoszczy zapewniają nadzór mentorski ćwiczeń NATO-Gruzja 2019

fot. JFTC

Grupa ekspertów z Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) udała się do Gruzji, aby wesprzeć swoim doświadczeniem ćwiczenie NATO-Gruzja 2019.

fot. JFTC

Ćwiczenie zainaugurowane 18 marca przez gruzińską wiceminister obrony Lelę Chikovani oraz zastępcę dowódcy JFTC, generała brygady Ladislava Junga, odbywa się w Połączonym Centrum Ocen i Szkolenia NATO-Gruzja (NATO-Georgia JTEC; Joint Training and Evaluation Centre) w Krtsanisi niedaleko Tbilisi. Potrwa do 29 marca.

fot. JFTC

Ćwiczenie jest częścią standardowej współpracy Sojuszu z państwami partnerskimi w regionie, które ma na celu poszerzenie wzajemnej wiedzy i usprawnienie wspólnej koordynacji sił. To kolejny krok naprzód w trwającej od dłuższego czasu współpracy wojskowej pomiędzy NATO a Gruzją i jednocześnie odzwierciedlenie wzajemnych zobowiązań w zakresie obrony, interoperacyjności i wspólnego podejścia do spraw bezpieczeństwa międzynarodowego.

Ćwiczenie NATO-Gruzja odbywa się w oparciu o fikcyjny scenariusz. Ma za zadanie wyszkolić dowództwo prowadzonej przez Gruzję brygady wielonarodowej pod kątem planowania, koordynacji i prowadzenia działań wojskowych w odpowiedzi na kryzys humanitarny. To również świetna okazja do przetestowania interoperacyjności sił gruzińskich, NATO i państw partnerskich, a także zdolności dowódczych i kontrolnych Gruzinów.

Ćwiczenie zostało zaplanowane przez Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji (Allied Command Transformation). Prowadzi je Gruziński Sztab Generalny, merytorycznie wspierany przez Dowództwo Komponentu Lądowego NATO. Ćwiczenie zabezpiecza Połączone Centrum Ocen i Szkolenia JTEC pod nadzorem mentorskim Centrum Szkolenia Sił Połączonych.

Na początku 2015 roku JFTC otrzymało wiodącą rolę w procesie przygotowania ćwiczenia NATO-Gruzja 2016. Po jego pozytywnym zakończeniu JFTC wykorzystało swoje bogate doświadczenie szkoleniowe, aby wesprzeć merytorycznie nowo powstające JTEC. W roku 2019 JTEC objął kierownictwo nad ćwiczeniem NATO-Gruzja, a JFTC zapewnia nadzór mentorski.

Ćwiczenie jest ważnym wydarzeniem dla Gruzji i istotnym krokiem w kierunku zacieśnienia współpracy polityczno-wojskowej na linii NATO-Gruzja. To już druga edycja tego ćwiczenia, która odbywa się w Gruzji w ramach pakietu współpracy NATO-Gruzja (Substantial NATO-Georgia Package), ale po raz pierwszy wielonarodowe ćwiczenie odpowiedzi na kryzys odbywa się pod przewodnictwem Gruzińskiego Sztabu Generalnego. Bierze w nim udział 350 wojskowych z 24 państw członkowskich NATO, państw partnerskich, a także licznych dowództw NATO i zaprzyjaźnionych ośrodków.

Źródło: JFTC, oprac. red.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor