Wydarzenia 23 lut 2018 | Redaktor
Ferie maturalne. Pomyślny kalendarz

Matura w Zespole Szkół Handlowych w Bydgoszczy/fot. Anna Kopeć

Do matury pozostało 70 dni. Za 10 tygodni tegoroczni maturzyści zmierzą się na egzaminie z językiem polskim. Ale mają szczęście. Przed matematyką weekend wolnego.

Kalendarz 2018 roku jest szczególnie łaskawy dla uczniów, a szczególne powody do zadowolenia powinni mieć tegoroczni maturzyści. Niektórzy już pewnie odliczają dni do najważniejszych w ich dotychczasowym życiu egzaminów. Matury rozpoczną się w piątek 4 maja, tak więc pozostało dokładnie 10 tygodni (70 dni).

Dobra wiadomość jest taka, że egzamin z matematyki odbędzie się dopiero w poniedziałek 7 maja. Jest więc cały weekend na ostatnie szlifowanie formy. 

Harmonogram matur 2018 (źródło: CKE)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jest jeszcze jedna, trochę gorsza wiadomość. Część ustna matury z języków obcych nowożytnych ma odbywać się od 5 maja (sobota) do 25 maja 2018 roku. Może się zatem tak zdarzyć, że po polskim pisemnym trzeba będzie jednak w weekend przyjść na egzamin. O dokładnych terminach zdecydują jednak szkoły, bo jak ustaliła CKE, „egzamin jest przeprowadzany w szkołach według harmonogramów ustalonych przez przewodniczących zespołów egzaminacyjnych”.

Cieszą się też uczniowie (ale nie tylko), którzy nie zdają egzaminów. Układ świąt w tygodniu na przełomie kwietnia i maja ułożył się tak szczęśliwie, że kto zadba o dodatkowe dni wolne, może urządzić sobie prawdziwe „ferie maturalne”, trwające od 28 kwietnia do 6 maja. Wszystko dzięki temu, że 1 maja (święto pracy) wypada we wtorek, a święto Konstytucji 3 maja w czwartek. Wystarczy zatem zadbać o wolne 30 kwietnia, 2 maja i 4 maja.

I jeszcze jedna informacja - dla tych, którzy na maturze zaliczą wpadkę. Poprawka zaplanowana jest na 21 sierpnia 2018 roku.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor