Wydarzenia 14 sty 18:36 | Redaktor
Ferie z terytorialsami. Ochotnicy zaczęli szkolenie

fot. 8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej

W piątek (11 stycznia) powołaniami do służby na terenie województwa kujawsko-pomorskiego rozpoczęły się pierwsze szkolenia ochotników w ramach projektu „Ferie z WOT”.

Projekt jest skierowany do uczniów, studentów i nauczycieli, którzy wykorzystując przerwę w nauce/pracy, mogą odbyć szesnastodniowe szkolenie podstawowe, złożyć przysięgę wojskową  i rozpocząć służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej – tłumaczą w 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygdzie OT.

W tym roku WOT postanowiły zorganizować w wybranych brygadach specjalne edycje adresowanych do młodych ludzi szkoleń podstawowych.

fot. 8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej

Pierwsze z tych szkoleń rozpoczęły się w piątek 11 stycznia. W szeregi  8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT wstąpiło 50 ochotników. Kolejne szkolenia w ramach projektu „Ferie z WOT” odbędą się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego, gdzie ferie zaczną się w następnej kolejności.

– Istotą zarządzania służbą żołnierzy OT w formacji jest jak najlepsze zbalansowanie służby wojskowej z życiem osobistym i zawodowym. Naszym celem jest rozwijanie zdobywanych w szkołach i uczelniach kompetencji – tłumaczy  dowódca WOT, gen. dyw. Wiesław Kukuła.

Dopasowanie terminu szkoleń do przerw w nauce nie zmienia jednak systemu szkolenia przyjętego w WOT. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe ochotnicy zrealizują podczas ferii zimowych, ich zwieńczeniem będzie uroczysta przysięga wojskowa.

To jednak dopiero początek drogi. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa trzy lata i jest podzielony na trzy etapy: na szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok)
i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych.

Chętni do wstąpienia do 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT powinni zgłosić się do Wojskowych Komend Uzupełnień. Wniosek o powołanie do służby można też złożyć elektronicznie przez platformę ePUAP.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej służy ponad 17 200 żołnierzy, w tym 14,3 tys. żołnierzy OT oraz 2,9 tys. żołnierzy zawodowych. Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 roku  w WOT będzie służyło 26 tys. żołnierzy. W styczniu zaczął się trzeci rok funkcjonowania formacji.


źródło: por. dr Diana Warchocka, 8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej,

oprac. mk

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor