Wydarzenia 9 lis 2018 | Redaktor
Filmy uczniów nagrodzone. Gala na zakończenie „Przystanku Niepodległa” [ZDJĘCIA]

Chór „Primo” z I LO w Bydgoszczy/fot. Anna Kopeć

80 etiud filmowych przygotowali uczniowie z całego województwa w konkursie „Przystanek Niepodległa”. Dziś (9 listopada) w Urzędzie Wojewódzkim zwycięzcy odśpiewali „Mazurek Dąbrowskiego” i odebrali nagrody.

Hymn zabrzmiał równo o symbolicznej 11.11, podobnie jak w szkołach w całym kraju – była to część akcji „Rekord dla Niepodległej”. W Urzędzie Wojewódzkim „Mazurek Dąbrowskiego” zaintonował   Chór „Primo” z I LO w Bydgoszczy. 

fot. Anna Kopeć

W konkursie „Przystanek Niepodległa” wzięło udział 80 zespołów z 55 szkół województwa kujawsko-pomorskiego, w sumie około 350 uczniów. Komisja konkursowa wytypowała 12 drużyn-laureatów i przyznała siedem wyróżnień.

Zadaniem zespołów było przygotowanie krótkiego utworu multimedialnego, np. etiudy filmowej, reportażu, na temat ważnego dla regionu miejsca, wydarzenia lub postaci historycznej. Uczniowie w swoich produkcjach upamiętnili m.in. ks. Czesława Lissowskiego, Leona Barciszewskiego, Witolda Bełzę, Jana Biziela czy Witolda Maciejewskiego, nawiązywali też do walk toczonych w swoich miejscowościach. 

Zwycięskie drużyny pojadą do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Otrzymały też nagrody książkowe.

Konkurs „Przystanek Niepodległa” przygotowały wspólnie IPN w Gdańsku, Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki i Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Przedstawiciele każdej z instytucji zasiedli w konkursowym jury. Pod uwagę brali m.in. samodzielność uczniów podczas tworzenia etiudy.

fot. Anna Kopeć

Nagrody wręczyli wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik i dyrektor IPN w Gdański, Mirosław Golon. – Dziękuję wam za ten wysiłek, który dowodzi waszej miłości do ojczyzny – i tej dużej, i tej małej – mówił Gralik.

fot. Anna Kopeć

Tuż przed galą uczniowie wzięli udział w otwarciu wystawy „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918–1920”, którą przez dwa tygodnie można oglądać przed Urzędem Wojewódzkim.

Więcej o wystawie czytaj tutaj: Jeszcze bez wolności, ale już z nadzieją. Kujawy i Pomorze w latach 1918-1920 

 

Lista nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie:

VII klasa szkoły podstawowej:

I miejsce Szkoła Podstawowa w Sosnowie za film pt. „Ksiądz Czesław Lissowski – przeszłość dla przyszłości”;

II miejsce Szkoła Podstawowa w Kołodziejewie za film „Pamiętamy… – heroiczne czyny mieszkańców Gminy Janikowo”;

III miejsce Szkoła Podstawowa nr 20 w Bydgoszczy za film „Leon Barciszewski – gospodarz naszego miasta”.

Specjalne wyróżnienie: Gminny Ośrodek Kultury w Bądkowie za film „Zasługi Przemysława Barthel de Weydenthal dla Niepodległości nie zostały zapomniane”.

VIII klasa szkoły podstawowej oraz gimnazja:

I miejsce Szkoła Podstawowa w Kołodziejewie za film "Zwycięska walka – przedstawienie starć pomiędzy oddziałami powstańczymi a Niemcami w latach 1918-1920”; (uczniowie klasy VIII)

II miejsce Szkoła Podstawowa nr 56 w Bydgoszczy za film „Potrafimy zwyciężać – powrót Bydgoszczy do Macierzy”; (uczniowie klasy VIII)

III miejsce Szkoła Podstawowa nr 20 w Bydgoszczy za film „Jan Biziel – lekarz, działacz społeczny, patriota”; (uczniowie klasy VIII)

Specjalne wyróżnienia:

1. Szkoła Podstawowa nr 14 we Włocławku za film „W obliczu najazdu”.
2. Szkoła Podstawowa w Rynarzewie za film „Ostatni burmistrz – Kazimierz Tomaszewski 1881–1938. Opowieść o działaczu niepodległościowym i społecznym Pałuk”; (uczniowie klasy VIII)
3. Szkoła Podstawowa w Łubiance za film „Nie damy naszej Chełmży”; (uczniowie klasy VIII)
4. Szkoła Podstawowa w Węgiersku za film „Franciszek Pióro – marynarz, który wyzwalał Golub i Rypin”.

Szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsce - Liceum Ogólnokształcące im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzynie za film „Antoni Borzewski”; (uczniowie klasy III)

II miejsce - III liceum Ogólnokształcące w Brodnicy za film „Pierwszy Dzień Niepodległości w Brodnicy - jakby to było wczoraj”; (uczniowie klasy II)

III miejsce - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy, za film „Witold Bełza w służbie polskości bydgoskiej książnicy”; (uczniowie klasy I- II)

Wyróżnienia otrzymały:

1. Liceum Ogólnokształcącego w Wąbrzeźnie za film „Witold Maciejewski - patriota z Pomorza”; (uczniowie klas II i klasy III)

2. III Liceum Ogólnokształcącego w Grudziądzu za film „Tablica Pamiątkowa- Centrum Wyszkolenia Żandarmerii i jej Komendant pułkownik Stanisław Sitek”; (uczniowie klasy III).

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor