Wydarzenia 6 paź 2017 | Redaktor
„J-elita” w szpitalu Biziela: bezpłatne prelekcje dla chorych

Wykład wygłosi m.in. gastrolog Grażyna Rydzewska (z prawej)

Osoby cierpiące na nieswoiste zapalenie jelita oraz wszyscy chętni mogą wziąć udział w prelekcjach, które odbędą się w sobotę (7 października) w szpitalu Biziela. Wiedzą podzielą się gastrolodzy, dietetyk, psycholog i farmaceuta.

– W Polsce może być nawet 100 tys. osób z nieswoistymi zapaleniami jelita (NZJ): chorobą Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Większość chorych to młodzi ludzie – informują ogranizatorzy prelekcji. Wyjaśniają też, że NZJ jest nieuleczalne, a dla wielu pacjentów oznacza niepełnosprawność i wykluczenie społeczne. Przyczyną są wstydliwe objawy (biegunka, bardzo częste stolce), które sprawiają, że chorzy obawiają się wychodzić z domu.

Właśnie do nich i ich rodzin, a także innych osób zainteresowanych, adresowane jest sobotnie spotkanie. Organizuje je Towarzystwo Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita.

– Spotkanie ze specjalistami jest doskonałą okazją do zdobycia wiedzy o NZJ i jego leczeniu. To też możliwość, by poznać innych pacjentów, którzy chętnie dzielą się doświadczeniem na temat życia z chorobą – mówi Agnieszka Gołębiewska, prezes Towarzystwa „J-elita”. Prywatnie jest mamą dwóch nastoletnich córek z chorobą Leśniewskiego-Crohna.

Dzień Edukacji o NZJ rozpocznie się 7 października o godz. 10.00 w Sali Narad Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Biziela w Bydgoszczy przy ul. Ujejskiego 75, jest bezpłatne. Organizatorzy proszą o wcześniejsze potwierdzenie przybycia pod adresem e-mail: biuro@j-elita.org.pl.

Prelekcje wygłoszą: dietetyk Agnieszka Augustyniak: „Żywność suplementy diety w leczeniu NZJ”; farmaceuta Ariel Liebert: Będąc świadomym pacjentem – jakie niebezpieczeństwa czają się na aptecznych półkach”, gastrolog dr hab. n. med. Maria Kłopocka: „Szczepienia a NZJ”, psycholog  dr n. hum. Martyna Głuszek-Osuch: „Odzyskać radość życia, czyli o psychoterapii w depresji”, gastrolog prof. Grażyna Rydzewska (prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii): „Model zintegrowanej opieki nad pacjentem z NZJ”. 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor