Wydarzenia 11 cze 15:21 | Redaktor
Japoński pianista zagra dla niepodległej Polski

Yukio Yokoyama / źródło: Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy

Yukio Yokoyama wystąpi z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 77. rocznicy śmierci Ignacego Jana Paderewskiego. Bydgoski koncert odbędzie się 23 czerwca.

Yukio Yokoyama zagra trzy koncerty w naszym województwie. 21 czerwca wystąpi w Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu (godz. 18.00), 22 czerwca we Włocławskim Muzeum Diecezjalnym  (godzina 19.00), a na zakończenie, 23 czerwca, w Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (ul. Andrzeja Szwalbego 6 godz. 18.00).

Koncerty odbędą się w ramach programu „Niepodległa” z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 77. rocznicy śmierci Ignacego Jana Paderewskiego. Na występy obowiązują zaproszenia - informacji udziela Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (tel. 523270291)

Yukio Yokoyama urodził się w Tokio w 1971 roku. W wieku 12 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. Jako stypendysta rządu francuskiego w 1987 zaczął studiować w Konserwatorium Paryskim. W 1990 ukończył studia w Paryżu z wyróżnieniem. W tym samym roku zdobył III nagrodę w XII Konkursie Chopinowskim w Warszawie. W 2010 roku Yokoyama podczas jednego koncertu wykonał 166 solowych utworów Chopina. Tym samym ustanowił rekord Guinnessa, uzyskując tytuł artysty, który wykonał największa liczbę utworów muzycznych solo w ciągu 24 godzin. Rząd Polski wyróżnił go za to Paszportem Chopina. W 2019 roku będzie jurorem XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego.

W Japonii funkcjonuje Japan Paderewski Association, stowarzyszenie promujące polską kulturę i Ignacego Jana Paderewskiego, który miał ogromny wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Obecnym prezydentem stowarzyszenia jest Yukio Yokoyama.

 

Koncerty organizują Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy oraz Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki.

W programie koncertów:

Jan Sebastian Bach/Ferruccio Busomi – Chaconne
Fritz Kreisler/Siergiej Rachmaninow – Liebesfreud
Yukio Yokoyama – Hommage a Rachmaninov – Vocalise
Ignacy Jan Paderewski – Melodia Ges-dur op. 16 nr 2
Ignacy Jan Paderewski – Menuet G-dur op. 14 nr 1
Ignacy Jan Paderewski – Kaprys nr 3 z Humoresek koncertowych op. 14
Fryderyk Chopin – Andante spinato i Grande polnaise brillante op. 22

 

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor