Wydarzenia 6 mar 2018 | Redaktor
Konsekracja nowego ołtarza w kościele garnizonowym

fot. Anna Kopeć

- Niech nowy blask tego sanktuarium ducha polskiego żołnierza tworzy dobrą atmosferę, w której kolejne pokolenia będą uczyć się ofiarnej służby Bogu i Ojczyźnie – powiedział w bydgoskim kościele garnizonowym bp Józef Guzdek.

W poniedziałek (5 marca) biskup polowy Józef Guzdek dokonał konsekracji nowego ołtarza w kościele garnizonowym w Bydgoszczy. Ten nowy ołtarz stały zbudowano w czasie remontu, który przeszła w ostatnich latach cała świątynia. 

Zgodnie z wielowiekową liturgiczną tradycją, konsekracja ołtarza jest najbardziej rozbudowanym obrzędem ze wszystkich sakramentaliów, czyli czynności zewnętrznych, podobnych do sakramentów, ale ustanowionych przez Kościół dla uproszenia łask i błogosławieństwa Boskiego dla ludzi i rzeczy (sakramenty zaś ustanowione są przez samego Chrystusa).

Obrzędy konsekracji ołtarza składają się z kilku części. Całość zaś tych obrzędów wskazuje, że od tej pory ołtarz nie jest już przedmiotem świeckim, jak inne, ale wyjęty jest ze zwykłego, codziennego użytkowania i poświęcony wyłącznie służbie Bożej.

Pierwszy obrzęd to pokropienie wodą wiernych i ołtarza. Znak ten oznacza i – jak wierzy Kościół – sprawia, uwolnienie od wpływów zła i przeznaczenie ołtarza dla Boga.

Następnie biskup dokonał namaszczenia ołtarza krzyżmem, co wskazuje, że ołtarz jest symbolem Chrystusa, który jest Mesjaszem namaszczonym przez Ojca Duchem Świętym i ustanowionym najwyższym Kapłanem, aby składał ofiarę za zbawienie świata.

W kolejnym obrzędzie na ołtarzu spala się kadzidło (w specjalnym większym kociołku), aby symbolicznie ukazać Ofiarę Chrystusa, która wznosi się do Boga jako słodka woń. Oznacza ono również modlitwy wiernych, jest gestem czci, radości i dziękczynienia.

Następuje nakrycie ołtarza obrusem, które może oznaczać apostołów i wiernych otaczających Chrystusa; obrus może również symbolizować całun okrywający Ciało Chrystusa. Nakryty ołtarz oznacza też, że jest on stołem przygotowanym do uczty eucharystycznej.

Ostatnim obrzędem poświęcenia jest oświetlenie ołtarza, które wskazuje na Chrystusa, który jest światłością świata oświecającą każdego człowieka.

W kazaniu bp. Józef Guzdek podkreślił właśnie ten aspekt ofiary, która jest składana tez przez każdego człowieka. Żołnierzy dotyczy to szczególnie, bo zdarzają się sytuacje, w których wymaga się od nich ofiary z własnego życia w obronie ojczyzny.

- Niech nowy blask tego sanktuarium ducha polskiego żołnierza tworzy dobrą atmosferę, w której kolejne pokolenia będą uczyć się ofiarnej służby Bogu i Ojczyźnie – powiedział wczoraj w bydgoskim kościele garnizonowym bp Józef Guzdek.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor