Bydgoszcz 20 cze 2019 | Redaktor
Lato w mieście będzie pełne atrakcji

Na otwarcie ubiegłorocznej Rzeki Muzyki zespół Raz Dwa Trzy przyciągnął tłumy słuchaczy/fot. Anna Kopeć

W wakacje w Bydgoszczy nie zabraknie plenerowych wydarzeń: letnie miesiące będą obfitowały w atrakcje muzyczne i teatralne. „Tygodnik” przygotował krótki przewodnik.

HARMONOGRAM

  • Ster na Bydgoszcz - 21–23.06
  • Bydgoskie Impresje Muzyczne - 24–29.06
  • Rzeka Muzyki Młodych - 2.07., 26.07., 30.08.,
  • Letnia Scena Impro - 3.07., 10.07.,17.07., 24.07., 31.07.,
  • Rzeka Muzyki - 7.07.,14.07., 21.07., 28.07., 4.08., 11.08.,18.08., 25.08.
  • Małe formy teatralne - 8.07., 22.07., 12.08., 26.08.,
  • Fontanna Muzyki - 10.08., 17.08., 24.08., 31.08.

ROZRYWKOWY „REJS”: STER NA BYDGOSZCZ 

Ster na Bydgoszcz odbędzie się w tym roku w dniach 21–23 czerwca. W ciągu trzech dni zapowiada się dobra zabawa w klimacie podróżniczo -marynistycznym połączona z polską muzyką alternatywną na Wyspie Młyńskiej. W tym roku nie zabraknie stałych elementów Steru, czyli parady jednostek pływających, wyścigu butelkowego, wyścigów smoczych łodzi oraz bydgoskiej masy kajakowej.

Na Wyspie Młyńskiej czekają nas trzy dni koncertów. W muzyczną podróż zabiorą uczestników Sonbird (godz. 18.00), Sokół (godz. 20.00), Organek (godz. 21.30), którzy zagrają 21 czerwca. Drugiego dnia wystąpią Mery Spolsky (godz.18.00), Paulina Przybysz (godz. 20.00) oraz Ania Rusowicz (godz. 21.30). Ostatniego dnia Steru na Bydgoszcz usłyszymy Baranovskiego (godz. 18.00), Łąki Łan (godz. 19.30), Darię Zawiałow (godz. 20.30) oraz Katarzynę Nosowską, której koncert rozpocznie się o godz. 22.00.

W ramach Steru na Bydgoszcz odbędzie się także maraton kina podróżniczego. 

BYDGOSKIE IMPRESJE MUZYCZNE 

Bydgoskie Impresje Muzyczne to Festiwal gromadzący uzdolnioną artystycznie młodzież z całego świata. Podczas BIM odbędą się koncerty festiwalowe na terenie miasta i regionu, międzynarodowe warsztaty chóralne, a także międzynarodowe warsztaty instrumentalne oraz konkursy. Będą również spotkania narodowe zespołów uczestniczących w Festiwalu, imprezy integracyjne (przemarsz, ognisko, dyskoteka), zwiedzanie miasta i regionu oraz zajęcia rekreacyjne (basen, sala sportowa, wycieczki).

Wystąpią chóry, zespoły wokalne, orkiestry, zespoły wokalno-instrumentalne oraz instrumentalne, grające muzykę klasyczną, rozrywkową, dawną, jazzową i rockową, a także zespoły folklorystyczne. Inauguracja w amfiteatrze Opery Nova o godz. 20.00, w poniedziałek (24 czerwca). Zwieńczeniem BIM będzie koncert galowy w piątek (28 czerwca) w Operze Nova. 

RENI JUSIS NA RZECE MUZYKI MŁODYCH 

Trzy koncerty odbędą się w ramach „Rzeki Muzyki Młodych”, cyklu koncertów polskich artystów, którzy na polskiej scenie odznaczyli się w ciągu ostatnich latach. Pierwsze wydarzenie we wtorek (2 lipca) o godz. 21.00: w amfiteatrze nad Brdą zagra Bitamina. Pierwszym albumem formacji są „Listy Janusza”, utrzymane w stylistyce eksperymentalnego hip-hopu i jazzu, pełne gier słownych autorstwa Piotra Sibińskiego. Kolejny koncert w piątek (26 lipca) o godz. 21.00, również przy operze, zagra Snowman, polski zespół muzyki alternatywnej. Ostatnim koncertem w piątek (30 sierpnia) o godz. 21.00, tym razem na Wyspie Młyńskiej, będzie występ Reni Jusis, która po kilkuletniej przerwie wróciła na scenę i do elektronicznego brzmienia. Jesienią 2018 roku ukazał się jej ósmy album pt. „Ćma”. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny. 

LETNIA SCENA IMPRO 

Przegląd spektakli teatrów impro z całego kraju to cykl komediowych spektakli improwizowanych, które odbywać się będą w plenerowej przestrzeni przy Miejskim Centrum Kultury. 3 lipca wystąpi Toruńska Grupa Improwizacyjna „Teraz”, z kolei 10 lipca zobaczymy spektakl bydgoskiego teatru wymyWammy. Spektakl w wykonaniu formacji Arnold Improv odbędzie się 17 lipca. Aktorzy grają na żywo, bez scenariusza, a inspirują się piosenkami, których tytuły zbiorą od publiczności. Grupa przyjaciół rodem z Francji, „The Fraltons - improvised silent western” wystąpi na scenie MCK-u 24 lipca. 31 lipca na zakończenie Letniej Sceny Impro w spektaklu w pełni improwizowanym zaprezentuje się grupa Irga. 

OSIEM KONCERTÓW RZEKI MUZYKI 

Nad Brdą w wakacyjne niedziele będzie można posłuchać zróżnicowanego repertuaru: muzyki klasycznej, jazzu, a także alternatywnych brzmień czy poezji śpiewanej. Cykl zainauguruje 7 lipca koncert folkowego zespołu Tulia, który reprezentował nasz kraj w Konkursie Piosenki Eurowizji. 14 lipca w cyklu Rzeka Muzyki wystąpi Dawid Lubowicz Quartet. Na koncercie zaprezentowany zostanie materiał z płyty „Inside” nominowanej do nagrody Fryderyki 2019 w kategorii jazzowy album roku.

W ramach tegorocznej Rzece Muzyki usłyszymy też piosenki Wojciecha Młynarskiego w aranżacji Jacka Bończyka (21 lipca). Aktor jest laureatem Grand Prix XXI Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2000 r., a także piosenkarzem, autorem tekstów, scenarzystą i reżyserem spektakli muzycznych. Na scenie przy Operze Nova 28 lipca pojawi się zespół The Whoop Group – zespół składający się z saksofonistów młodego pokolenia, specjalizujący się w wykonywaniu muzyki klasycznej i współczesnej zaaranżowanej na saksofonowy kwartet. Tego samego dnia usłyszymy koncerty stypendystów Miasta Bydgoszczy: wiolonczelistów Emiliana Rosiaka i Antoniego Majewskiego. Podczas pierwszego sierpniowego koncertu (4 sierpnia) zaprezentuje się zespół Mitch&Mitch grający połączenie rocka alternatywnego z elementami bluesa i popu. 11 sierpnia będzie okazja posłuchać Meccore String Quartet w koncercie „Od Haydna do Griega”. Uznawany za jeden z najlepszych kwartetów smyczkowych w Polsce, w 2011 roku otrzymał nominację do nagrody Paszport Polityki w kategorii muzyki poważnej za „innowacyjne podejście do muzyki i łamanie muzycznych stereotypów”.

Przed publicznością zaprezentuje się także Janusz Szrom (18 sierpnia) z koncertem „Krzysztof Komeda – Song Book”.Na zakończenie tegorocznej edycji Rzeki Muzyki (25 sierpnia) wystąpi Janusz Radek, wokalista i aktor, który w swoim dorobku ma role w wielu spektaklach muzycznych. Na koncert w Bydgoszczy złożą się wiersze Haliny Poświatowskiej. Koncerty w ramach Rzeki Muzyki zawsze będą rozpoczynać się o godz. 19.00 

ZNANI AKTORZY WYSTĄPIĄ NAD BRDĄ 

Poniedziałkowe wieczory warto zarezerwować na małe formy teatralne. Plenerowe przedstawienia w amfiteatrze nad Brdą rozpoczną się 8 lipca. W ramach letniego cyklu gwiazdy wykonają dwa recitale i dwa monodramy. Na scenie będzie można zobaczyć znanych polskich aktorów. Pierwszą gwiazdą „Małych form teatralnych” będzie Sonia Bohosiewicz, która na bydgoskiej scenie zaprezentuje się w recitalu pt. „10 sekretów Marilyn Monroe”. Jako drugi na scenie w ramach „Małych form teatralnych” 22 lipca zaprezentuje się Piotr Machalica. Na bydgoskim festiwalu wystąpi z recitalem w hołdzie nieżyjącemu już artyście Wojciechowi Młynarskiemu, pt. „Mój ulubiony Młynarski”.

Macieja Wilewskiego na scenie zobaczymy 12 sierpnia. „Abonent czasowo dostępny” w jego wykonaniu to zbiór pięciu satyrycznych monologów, składających się w jedną całość. Na zakończenie „Małych form teatralnych” wystąpi Marcin Kwaśny– aktor, scenarzysta i reżyser teatralny. Przed bydgoską publicznością zaprezentuje się w monodramie one man show pt.„Rozkwaś Polaka” napisanym przez Wojtka Miłoszewskiego, w reżyserii Marty Ogrodzińskiej- -Miłoszewskiej. Początek zawsze o godz. 19.00. 

MUZYKA POPŁYNIE PRZY POTOPIE 

Podczas sierpniowych koncertów przy Fontannie Potop ponownie wystąpi zespół Artes Ensemble/fot. Anna Kopeć

Najsłynniejsze arie operowe, a także muzyka rozrywkowa, w tym m. in. utwory Zbigniewa Wodeckiego – w sierpniowe soboty przy fontannie Potop odbywać się będą koncerty w ramach cyklu „Fontanna Muzyki”. Na koncert inauguracyjny (10 sierpnia) zaplanowano program pod nazwą „Trzej tenorzy”. Nazwa nawiązuje do wspólnych występów Plácido Domingo, José Carrerasa oraz Luciano Pavarottiego. Wystąpią Łukasz Ratajczak, Dawid Kwieciński i Piotr Pastuszka, którym towarzyszyć będą smyczki i fortepian. Z kolei 17 sierpnia Stowarzyszenie Fontanna Muzyki zaprasza na koncert pn. „Lubię wracać ... – koncert największych przebojów Zbigniewa Wodeckiego”. Zaśpiewają Małgorzata Chruściel i Tadeusz Seibert. Artystom towarzyszyć będzie zespół instrumentalny w składzie fortepian, bas, gitara, perkusja i trąbka. Kolejnej soboty (24 sierpnia) wystąpi zespół Artes Ensemble z programem „Wiedeńska gala operetki”.

Na finał wakacji (31 sierpnia) – ponownie Artes Ensemble z koncertem „Dawnych wspomnień czar”. W programie piosenki sprzed lat, takie jak „Umówiłem się z nią na dziewiątą”, „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Nie kochać w taką noc”, „Tango Jalousie” czy „Sex appeal”. Koncerty odbędą się w każdą sobotę sierpnia o godz. 18.00. l 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor