Wydarzenia 5 lip 2018 | Redaktor
Leki na nadciśnienie wycofane z obrotu. Co mają zrobić pacjenci?

materiał ilustracyjny / fot. Pixabay

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu serie leków zawierających valsartanum. - Pacjenci dotychczas leczeni produktami zawierającymi tę substancję powinni zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Wycofane z obrotu leki zostały wyprodukowaną przez chińskiego wytwórcę - Zhejiang Huahai Pharmaceutical Co. Ltd. Powód wycofania? Wykryto zanieczyszczenie w substancji czynnej (valsartanum) używanej do produkcji leków. Europejska Agencja Leków wspólnie z państwami członkowskimi UE ocenia wpływ stosowania produktów z zanieczyszczonym valsartanum na zdrowie pacjentów. Jednak Główny Inspektorat Farmaceutyczny, jak czytamy w oficjalnym komunikacie, „jako środek prewncji, w trosce o bezpieczeństwo pacjentów” zdecydował o wycofaniu leków.

Produkty lecznicze zawierające valsartanum to jedna z grup produktów stosowana w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Co powinni zrobić pacjenci zażywający te lekarstwa?

Konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii prof. dr hab. med. Jarosław Kaźmierczak uspokaja, że można je zastąpić.  Pacjenci dotychczas leczeni produktami zawierającymi tę substancję czynną, powinni zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego (lekarza poz lub specjalisty), który zastąpi valsartan innym lekiem z tej samej grupy sartanów (np. losartan, kandesartan, telmisartan, irbesartan, eprosartan) lub zastosuje lek/grupę leków o podobnym działaniu leczniczym- informuje na swojej stronie Ministerstwo Zdrowia.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor