Wydarzenia 22 kwi 2018 | Redaktor
Mityng gimnastyczny Olimpiad Specjalnych

fot. Anna Kopeć

Pięćdziesięciu zawodników Olimpiad Specjalnych z całej Polski rywalizowało w miniony weekend (20-22 kwietnia) o medale w gimnastyce sportowej. Zawody rozegrano we wszystkich konkurencjach olimpijskich: czterech dla kobiet oraz sześciu dla mężczyzn oraz w wieloboju męskim i żeńskim.

X Ogólnopolski Mityng Gimnastyczny Olimpiad Specjalnych to największa tego typu impreza sportowa w tym roku. Sportowców w zmaganiach wspiera łącznie 30 trenerów i wolontariuszy, a także blisko setka kibiców i organizatorów wydarzenia. Zawody rozgrywane są w hali gimnastycznej CWZS Zawisza w Bydgoszczy.

fot. Przemysław Śmiałkowski

„Podczas takich zawodów można się przekonać, jak wspaniałymi sportowcami są zawodnicy Olimpiad Specjalnych. Dla nich niepełnosprawność intelektualna nie jest ograniczeniem, a jedynie kolejną przeszkodą, którą trzeba pokonać w drodze do medalu” - powiedziała Anna Lewandowska, prezes Olimpiad Specjalnych Polska.

Organizatorzy podkreślają, że wizyta na zawodach Olimpiad Specjalnych zapewni każdemu mnóstwo sportowych emocji.

„Gimnastyka to jedna z najstarszych dyscyplin sportu – jest ściśle związana z antycznymi ideami, które leżą u podstaw współczesnego ruchu olimpijskiego, do którego należą również Olimpiady Specjalne. Jednocześnie gimnastyka jest bardzo widowiskowym sportem, który wymaga trenowania wytrzymałości i siły, a także znakomitej koordynacji ruchowej, cierpliwości i dyscypliny. Ale efekty są niesamowite, a sportowa postawa naszych zawodników jest godna podziwu!” - podkreśliła Alina Apryas, przewodnicząca komitetu organizacyjnego zawodów i dyrektor Oddziału Regionalnego Olimpiad Specjalnych Kujawsko-Pomorskie.

Warto podkreślić, że to właśnie spośród medalistów zawodów w Bydgoszczy wyłonieni zostaną reprezentanci Olimpiad Specjalnych Polska w gimnastyce, którzy będą nas reprezentować podczas Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi w 2019 roku. Igrzyska w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to największa impreza sportowa Special Olympics, w której weźmie udział ponad siedem tysięcy sportowców z niepełnosprawnością intelektualną z ponad 170 krajów. Kandydaci do naszej reprezentacji wyłaniani są podczas tegorocznych zawodów ogólnopolskich, takich jak w Bydgoszczy, oraz na największej tegorocznej imprezie Olimpiad Specjalnych w Polsce – Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach, które w czerwcu odbędą się w Katowicach, Chorzowie i Mikołowie.

fot. Przemysław Śmiałkowski

„Trwa wyjątkowy rok, w którym obchodzimy jubileusz 50-lecia ruchu Special Olympics. W całym kraju odbędzie się w tym roku ponad 200 zawodów regionalnych. Najważniejszą imprezą ogólnopolską, na którą już dziś chcemy zaprosić kibiców są XI Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Katowicach, Chorzowie i Mikołowie, które ruszą 9 czerwca 2018 r. Na arenach zmagań, wśród nich m.in. na Stadionie Śląskim i obiektach katowickiej AWF, ponad 1000 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną będzie rywalizowało o medale w 11 dyscyplinach sportowych. Będzie to największe wydarzenie sportowe Olimpiad Specjalnych Polska w 2018 roku i jedna z największych sportowych i społecznych imprez w tym roku w Polsce” - wyjaśniła Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalna Olimpiad Specjalnych Polska.

Rok jubileuszowy to także okazja, by całemu społeczeństwu pokazać, że niepełnosprawności intelektualnej nie trzeba się bać, a zawodnicy Olimpiad Specjalnych to wspaniali ludzie, którzy zasługują na akceptację i szacunek, a często też na podziw, jak dzielnie radzą sobie z przeszkodami, napotykanymi w sporcie i świecie poza nim.

„W czasie zawodów w Bydgoszczy inaugurujemy kolejną odsłonę naszej kampanii społecznej #GrajmyRazem. Dzięki wsparciu PFRON i Ministerstwa Sportu i Turystyki za pośrednictwem radia i telewizji, w prasie, internecie i mediach społecznościowych pojawią się materiały promocyjne Olimpiad Specjalnych. Chcemy zachęcić Polaków do włączenia się w działalność naszego ruchu i pokazać, że u nas każdy może zrobić coś dobrego dla innych i jednocześnie się realizować. Potrzebujemy wolontariuszy, lekarzy, jesteśmy też otwarci na nowych trenerów, czy osoby chcące pomóc w organizacji zawodów. Działalność Olimpiad Specjalnych nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie sponsorów, dlatego liczymy, że nasza kampania zachęci także mniejsze i większe firmy do wsparcia naszej działalności” - powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka

***

Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie – obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady – ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 170 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. W 2018 roku światowy ruch Olimpiad Specjalnych obchodzi 50-lecie swojego istnienia.

Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Ambasadorami Olimpiad Specjalnych Polska są wybitne postaci sportu, kultury, polityki i mediów, m.in.: Ewelina Lisowska, Piotr Adamczyk, Kinga Baranowska, Mariusz Fyrstenberg, Roman Kosecki, Łukasz Kubot, Jakub Wesołowski, Andrzej Wrona, Grzegorz Tkaczyk, Zygmunt Chajzer, Marcin Matkowski, Michał Olszański, Cezary Pazura, Andrzej Supron, Michał Żewłakow, Paweł Papke, Sebastian Świderski, Monika Pyrek, Magdalena Różczka. Olimpiady Specjalne Polska są objęte Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP, Agaty Kornhauser-Dudy.

W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedną z misji Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom.

fot. Przemysław Śmiałkowski

Źródło: Olimpiady Specjalne Polska

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor