Wydarzenia 16 maj 17:50 | Redaktor
Atrakcji moc na muzeów noc [ZAPOWIEDŹ]

Muzea przedstawiają program wydarzeń/fot. Anna Kopeć

Zdjęcia w stylu lat 20., zwiedzanie czołgu T-72 czy spacer z przewodnikiem po Starym Kanale Bydgoskim - te i inne atrakcje czekają na uczestników w sobotę (19 maja) podczas Europejskiej Nocy Muzeów.

Noc Muzeów odbędzie się w nocy z 19 maja (sobota) na 20 maja (niedziela), w godzinach od 17.00 do 1.00 (godziny mogą się jednak różnić w zależności od placówki). W ramach wydarzenia można będzie bezpłatnie odwiedzić bydgoskie muzea i wybrane placówki kulturalne. Jakie atrakcje przygotowano dla zwiedzających?

Bydgoszczanie tłumnie odwiedzili nocą muzea [GALERIA ZDJĘĆ 2017]

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego

Jednym z wydarzeń, na które warto się wybrać, jest spotkanie z archeologiem Robertem Grochowskim, odkrywcą tzw. skarbu bydgoskiego z prezbiterium katedry. Odbędzie się ono w Spichrzach nad Brdą (ul. Grodzka 7-11) o godzinie 19.00.

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości muzeum zaprasza też na rodzinne warsztaty „Wielcy Polacy, wielcy bydgoszczanie”. Zajęcia odbędą się w godzinach od 17.00 do 18.30, obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerami tel. (52) 58 59 910/11/14.

Natomiast w Galerii Sztuki Nowoczesnej będzie można posłuchać utworów muzycznych autorstwa uczniów Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy. Powstały one jako inspiracja dziełami prezentowanymi w przestrzeniach galerii.

Muzeum Fotografii we współpracy z Muzeum Okręgowym oraz GMK Bydgoszcz otworzy również plenerowe atelier „Wehikuł czasu” na Wyspie Młyńskiej, w którym można będzie zrobić sobie zdjęcie w stylizacji nawiązującej do dwudziestolecia międzywojennego.

Dla komfortu zwiedzających Muzeum Okręgowe wprowadziło limitowanie wejść, tak by na ekspozycji nie powstał zbyt duży tłok. 

Exploseum

Exploseum zaprasza zwiedzających w godz. od 15.00 do 20.00. W tym czasie będzie można samodzielnie zwiedzać część udostępnionych budynków z ekspozycjami dotyczącymi m.in. Alfreda Nobla, historii koncernów DAG i DAG Bromberg czy procesu produkcji nitrogliceryny i prochu bezdymnego.

Muzeum Wojsk Lądowych

Oprócz stałych wystaw, muzeum przygotowało kilka dodatkowych atrakcji. Zwiedzający będą mogli przebrać się w mundur oraz wziąć do ręki karabin. Tradycyjnie udostępniony do zwiedzania będzie czołg T-72 i 122. Muzeum zaprezentuje również kilka czynnych pojazdów wojskowych, które specjalnie na ten dzień pojawią się na terenie placówki, m.in. ford GPW. Chętni będą mogli wziąć udział w konkursie wiedzy historycznej i wygrać atrakcyjne - jak zapewniają ogranizatorzy - nagrody.

Muzeum Wodociągów

Muzeum Wodociągów będzie czynne w godzinach od 18.00 do 1.00. W Hali Pomp zwiedzający co godzinę będą mogli dowiedzieć się, w jaki sposób szuka się wody - za sprawą pokazu działania wiertnicy samochodowej. Natomiast w Wieży Ciśnień, poza stałą ekspozycją i tarasem widokowym, goście zobaczą również wystawę prac i projektów Zakładu Wzornictwa UTP.

Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW Bydgoszcz

Dla pasjonatów dawnej Bydgoszczy muzeum przygotowało wykład „Wille przemysłowców na przełomie XIX i XX wieku”. Od godziny 18.30 całe muzeum będzie dostępne dla zwiedzających. Uczestnicy imprezy będą mogli usiąść w zabytkowej kabinie ciszy z Konsulatu Polskiego w Kolonii, która od lat 70. służyła ściśle tajnym rozmowom. Dla zwiedzających dostępne będą również archiwalne fotografie prezentujące życie dyplomatów w II Rzeczypospolitej, kolekcja mundurów z okresu II wojny światowej oraz wystawa upominków, które dyplomaci otrzymali w czasie swoich zagranicznych podróży.

Muzeum Kanału Bydgoskiego

Podczas Nocy Muzeów przewodnik w stroju historycznym będzie oprowadzał po Starym Kanale Bydgoskim. W ramach spaceru uczestnicy dowiedzą się więcej o życiu towarzyskim na plantach na początku XX wieku. Przewodnik pokaże, gdzie znajdowały się restauracje oraz opowie, jak spędzano wolny czas nad kanałem. Specery zaplanowane są na godz. 18.00, 19.30 i 21.00.

Ciekawą propozycją będzie również pokaz mody damskiej od XVII do początku XX wieku. Zaprezentowane zostanie zakładanie sukien krok po kroku – od gorsetu, poprzez wiele warstw materiału, aż po różne dodatki.

Muzeum Mydła i Historii Brudu

Muzeum zaprezentuje nową atrakcję - „Starą pralnię” przy ul. Długiej 19.  Na ekspozycję będzie można wejść co godzinę od 18.00 do 24.00. Zwiedzający zapoznają się z bydgoską gwarą, ścianą zmysłów, będą mogli także wziąć udział w grach i zabawach podwórkowych. Dla chętnych przygotowano również konkurs „Człowiek w kąpieli”.

Na zwiedzanie i udział w konkursie obowiązują zapisy.

Komunikacja miejska i konkurs

W czasie Europejskiej Nocy Muzeów zostaną uruchomione specjalne połączenia komunikacją miejską, które ułatwią uczestnikom poruszanie się pomiędzy muzeami. Dokładny rozkład jazdy można znaleźć na stronie ZDMiKP Bydgoszcz oraz na stronie Muzeum Okręgowego.

Dla uczestników Europejskiej Nocy Muzeów przygotowano także konkurs. Każda wizyta w muzeum to jeden stempel. Należy zebrać ich minimum osiem, a następnie wypełnić kupon i wrzucić do skrzynki w kasie MOB w Europejskim Centrum Pieniądza przy ul. Mennica 4. Losowanie nagród odbędzie się 19 maja o godz. 21.30, 22.00, 22.30 przy budynku ECP.

UWAGA! Z powodu Nocy Muzeów w niedzielę (20 maja) wszystkie budynki należące do Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego będą nieczynne.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor