Wydarzenia 4 maj 2019 | Redaktor
 Możliwe dofinansowanie studiów. Oferta terytorialsów dla personelu medycznego

fot. WOT

8. Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej w tym roku kładzie szczególny nacisk na rozwijanie talentów i zarządzanie kompetencjami swoich żołnierzy. Specjalna oferta skierowana do personelu medycznego jest częścią większego programu, w ramach którego będziemy rozwijać kompetencje zawodowe naszych: medyków, informatyków, czy też innych grup zawodowych.

Personel medyczny 8K-PBOT wnosi do służby bardzo cenne doświadczenie i jednocześnie ma możliwość doskonalenia zawodowego. U naszych żołnierzy rozwijamy nie tylko zdolności organizacyjne, umiejętności działania pod presją czasu, czy też pracy w zespole (czyli „tzw. kompetencje miękkie”). Mogą oni również rozwijać swoje umiejętności zawodowe m.in. poprzez uczestnictwo w kursach i szkoleniach specjalistycznych.

Należą do nich bezpłatne kursy i szkolenia specjalistyczne, takie jak: kurs wkłucia doszpilkowego - zaawansowane techniki ratujące życie, kurs doskonalący z zaawansowanych zabiegów ratujących życie w obrażeniach ciała w opiece-przedszpitalnej, kurs USG FAST w urazach, kurs doskonalący z zakresu zapobiegania chorobom zakaźnym i odzwierzęcym, kurs doskonalący z zakresu polowego ratownictwa i stanów zagrażających życiu.

Dofinansowanie kosztów kształcenia podyplomowego zgodnie z ustawą o zawodach pielęgniarki i położnej dotyczy również pielęgniarek i pielęgniarzy czynnych zawodowo posiadających prawo wykonywania zawodu i obejmuje m. in. szkolenie specjalizacyjne, czyli specjalizacje w dziedzinie pielęgniarstwa lub medycyny: pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki, pielęgniarstwo operacyjne, pielęgniarstwo chirurgiczne, pielęgniarstwo ratunkowe, pielęgniarstwo epidemiologiczne oraz w dziedzinie ochrona zdrowia pracujących – dla osób pracujących w zawodzie co najmniej 2 lata w okresie ostatnich 5 lat .

Kursy kwalifikacyjne, w dziedzinie pielęgniarstwa lub medycyny, pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki, pielęgniarstwo operacyjne, pielęgniarstwo chirurgiczne, pielęgniarstwo ratunkowe, pielęgniarstwo epidemiologiczne oraz w dziedzinie ochrony zdrowia pracujących – dla osób posiadających co najmniej 6-miesięczny staż pracy w zawodzie.

Kursy specjalistyczne, leczenie ran, pielęgnowanie pacjenta dorosłego wentylowanego chemicznie, szczepienia ochronne, wykonanie konikopunkcji, odbarczenie odmy prężnej oraz wykonanie dojścia doszpilkowego, resuscytacja krążeniowo oddechowa, ordynowanie leków i wypisywanie recept, terapia bólu ostrego u dorosłych, wykonanie i interpretacja zapisu EKG u dorosłych, wywiad i badanie fizykalne.

Kursy dokształcające, aspekty leczenia ran, bezpieczna linia naczyniowa, warunki sanitarne i utrzymanie higieny.

Dofinansowanie lub zwrot kosztów studiów - studia wyższe licencjackie na kierunku pielęgniarstwo oraz studia wyższe magisterskie na kierunku pielęgniarstwo – możliwe jest uzyskanie dofinansowania lub zwrot kosztów studiów. Wsparcie obejmowałoby okres kształcenia (studia licencjackie i / lub magisterskie) w czasie pełnienia TSW.

Niezależnie od rozwoju aktywności zawodowo-medycznej, pielęgniarki i pielęgniarze w 8K-PBOT mogą być kierowani na kursy oficerskie lub szkolenia specjalistyczne, stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych i jednostki wojskowej.

Docelowo, aż co szósty żołnierz WOT będzie zajmował stanowisko związane z opieką medyczną lub pierwszą pomocą. Rozwijanie takich kompetencji wśród naszych żołnierzy, to budowa tzw. „zdolności podwójnego zastosowania”, czyli takich, które mogą być przydatne w sytuacjach wypadków, klęsk żywiołowych, czy katastrof, ale także w czasie kryzysu, czy wojny.

Źródło: WOT

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor