Wydarzenia 13 maj 18:10 | Redaktor
Muzea gotowe na szturm. Noc pełna atrakcji [PROGRAM]

fot. Anna Kopeć

Warsztaty z tworzenia perfumów, zwiedzanie czołgu czy zdjęcia w strojach retro – podczas Europejskiej Nocy Muzeów (18 maja) w Bydgoszczy będzie można przebierać w atrakcjach, w większości bezpłatnych.

O programie Nocy Muzeów opowiedzieli dziś (13 maja) reprezentanci wszystkich bydgoskich muzeów zaangażowanych w akcję.

Konferencja nieprzypadkowo odbyła się w gmachu Biblioteki UKW. Uczelnia w tym roku świętuje 50-lecie i przygotowuje się do otwarcia muzeum poświęconego własnym dziejom. Przedsmak będzie można poczuć właśnie w najbliższą sobotę – część eksponatów zostanie premierowo wystawiona. Druga wystawa w bibliotece UKW wyeksponuje w większości nieprezentowane dotąd zbiory dotyczące Witolda Bełzy, a o 20.00 i 22.00 będzie można wysłuchać prelekcji „Witold Bełza o polską kulturę”.

Szereg atrakcji przygotowały muzea wchodzące w skład Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, za niektóre z nich zapłacimy jednak symboliczną złotówkę. Można też spodziewać się kolejek.

– Czasem trzeba będzie limitować wejścia, ale to tylko z troski o państwa bezpieczenstwo – tłumaczyła Katarzyna Boruta z Działu Edukacji i Promocji MOB.

Przy spichrzach nad Brdą odbędą warsztaty z robienia komiksu. – Poziom będzie dostosowany do każdego, poprowadzi je wybitny grafik Marek Drzewiecki – zapowiedziała. Z kolei podczas pokazu w Zbiorach Archeologicznych (ul. Mennica 2) dowiemy się, jak radzić sobie bez udogodnień wspołczesnego świata. – Jak się okazuje, wiele roślin wokół nas jest jadalnych, nie potrzeba mieć jakiejś kuchenki mikrofalowej, można sobie poradzić nawet bez tego – żartowała Katarzyna Boruta.

W Europejskim Centrum Pieniądza (Mennica 4) oprócz możliwości obejrzenia wystawy stałej czeka także prelekcja „Czas to pieniądz”, a w Centrum Edukacji Muzealnej (Mennica 6) – warsztaty z robienia perfum. – Każdy będzie mógł stworzyć swój własny niepowtarzalny zapach, który odzwierciedli właśnie jego – mówiła.

Przy Galerii Sztuki Nowoczesnej (ul. Mennica 8) będzie można spotkać się z artystą Grzegorzem Przyborkiem, oraz wysłuchać koncertu duetu DJ-ów na świeżym powietrzu.

W Domu Leona Wyczółkowskiego (ul. Mennica 7) zostanie odsłonięty najnowszy nabytek – obraz pt. „Anemony”. Z tej okazji odbędą się także warsztaty – „Sztuka kwiatów zamknięta w szkle”.

-

Do obiektów MOB należy także Exploseum (ul. Alfreda Nobla). W tym roku po raz pierwszy będzie otwarte aż do 24.00. – Zapewniamy państwu niezbędne środki bezpieczeństwa, ale zachęcamy, by zabrać ze sobą latarkę – zapowiadała Katarzyna Boruta.

Od 17.00 do 1.00 czynne będzie także Muzeum Wojsk Lądowych (ul. Czerkaska 2). Pasjonaci militariów będą mogli ubrać się w mundury, wziąć do ręka karabin czy zwiedzić czołg T-72. Obok innych wciąż czynnych pojazdów wojskowych będzie można podziwiać także maszyny „cywilne” – na zaproszenie muzeum swoje zbiory pokaże „Retro Traktor” z Golubia-Dobrzynia. – Dodatkowo przybędzie do nas grupa żołnierzy z Wojsk Obrony Terytorialnej, która pokaże swoje wyposażenie – mówił zastępca dyrektora muzeum Grzegorz Kotlarz.

W czasie ENM będzie można przebrać się nie tylko w mundury – Muzeum Fotografii przy WSG przygotuje stroje retro (ul. Królowej Jadwigi). Chętni będą mogli zostać w nich sfotografowani, a zdjęcie otrzymają od załogi muzeum na adres e-mail. Do obejrzenia będą trzy wystawy: pokonkursowa „Barwy świata światłem malowane”, dzieło uczniów Technikum Fotochemicznego, „Sansara” Wojciecha Moskwy (zdjęcia z Nepalu) i oniryczne portrety Joanna Gadziemby – „Relacje”.

W Muzeum Oświaty (ul. Marii Skłodowskiej-Curie 4) na 18.00 zaplanowano wernisaż wystawy malarskiej Natalii i Marcina Jelińskich z Szubina pt. „Poza wyobraźnią”. Będzie też można zobaczyć wystawy stałe poświęcone „szkole naszych dziadków i pradziadków”, szkolnictwu w PRL czy patronowi muzeum – Marianowi Rejewskiemu, wraz z symulatorem Enigmy.

W otwartym od 17.00 do 24.00 Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego (ul. Berwińskiego 4) czołową atrakcją będzie kabina ciszy, do niedawna część wyposażenia konsulatu polskiego w Kolonii. – Aż do 2014 roku to w niej odbywano ważne rozmowy. Chroniła przed podsłuchami. Dziś to jedyny tego typu obiekt w rękach cywilnych – tłumaczy dr Aleksandra Jankowska. Modyfikacjom uległy także wystawy stałe; będzie można obejrzeć m.in. zbiory upominków, jakie polscy dyplomaci otrzymali podczas podróży.

Czynne będzie także Muzeum Kanału Bydgoskiego (dziedziniec III LO, ul. Nowogrodzka 3), gdzie zobaczymy m.in. wystawę stałą: „240 lat Kanału Bydgoskiego”, z makietami, a także modelami statków pływających po bydgoskich wodach. Muzeum przygotowało też dioramę nawiązującą do powrotu Bydgoszczy do Macierzy, będzie można także porozmawiać z rekonstruktorami.

Dla fanów historii techniki atrakcyjna będzie wizyta w Hali Pomp (ul. Gdańska 242) należącej do Muzeum Wodociągów. O 17.00, 18.30, 20.00 odbędą się tu pokazy sprzętu używanego przez pracowników miejskich wodociagów, będzie też można zobaczyć dawny sposób łączenia rur – na ołów. W Wieży Ciśnień (ul. Filarecka 2) otwarty będzie taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta. Kolejka na taras zostanie zamknięta na godzinę przez zakończeniem wydarzenia.

fot. Anna Kopeć

W Muzeum Historii Mydła i Brudu (ul. Długa 13-17) w tym roku zrezygnowano z tradycyjnego zwiedzania, ze względu na małą przestrzeń. Zamiast tego odbędzie się swoisty ekspetyment. – Od 19.00 co 30 minut będzie można wziąć udział w zwiedzaniu bezwzrokowym, w całkowitych ciemnościach. Historia higieny ludzkiej w pigułce – pięć tysięcy lat w 20 minut – opowiada Waldemar Bujny. Koszt to 10 złotych od osoby, trzeba dokonać wcześniejszej rezerwacji.

Swoje propozycje ma także Galeria Miejska bwa, która tej nocy udostępni zwiedzającym dwa gmachy – główny (Gdańska 20) i gmach przy ul. Gdańskiej 3, który będzie czynny do 22.00. Odbędzie się w nim wystawa Natalii Szymonik. W budynku głównym zwiedzający zostaną zaproszeni m.in. na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Arche” Aleksandry Simińskiej i warsztaty – wariacje na temat historii sztuki.

W MOB i Galerii bwa obowiązywać też będą rabaty na wybrane publikacje.

Poza warsztatami, wernisażami i prelekcjami na zwiedzających czeka też konkurs „pieczątkowy”. By wziąć w nim udział, należy pobrać kupon w kasie i zebrać pieczątki w ośmiu z 17 obiektów biorących udział w Nocy Muzeów. Skrzynka na pieczątki znajdować się będzie przed Europejskim Centrum Pieniądza na Wyspie Młyńskiej. Od 21.30 co pół godziny losowane będą trzy nagrody.

Większość obiektów podczas Nocy Muzeów będzie czynna od 17.00/18.00 do 24.00/1.00.

mk

Szczegółowy harmonogram publikujemy poniżej:

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 7-11, godz. 17.00-00.00

17.00-18.30 Moja przygoda w muzeum – stwórz z nami swój własny komiks! (plener) *

17.00-20.00 Bydgoskie kobiety – weź udział w grze poświęconej najaktywniejszym zawodowo
i społecznie bydgoskim kobietom z początku XX wieku. Na uczestników, którzy podadzą prawidłowe hasło, czekają upominki! (plener)

17.00-00.00 Przebieralnia – przymierzaj historyczne stroje i wcielaj się w najróżniejsze role! Razem z nami zbieraj wyjątkowe wspomnienia i uwieczniaj je na pamiątkowych fotografiach. (na wystawie stałej)

17.00-00.00 Muzeum Utracone – prezentacja filmu o utraconych dziełach sztuki. Projekt Fundacji Sztuki Ad Artis (czas trwania ok. 25 min.)

17.00-00.00 Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy - prezentacja wystawy stałej

Zbiory Archeologiczne, ul. Mennica 2, godz. 17.00-00.00

18.00, 19.00 Czy umiałbyś przetrwać w epoce kamienia? – zobacz i naucz się, jak radzić sobie bez udogodnień współczesnego świata (plener)

17.00 – 00.00 Na pograniczu Wielkopolski i Pomorza. Bydgoszcz i region u zarania dziejów
– prezentacja wystawy stałej

17.00 – 00.00 W grodzie Bydgosta. Tajemnice życia wczesnośredniowiecznych mieszkańców Bydgoszczy i okolic – prezentacja wystawy stałej

Europejskie Centrum Pieniądza, ul. Mennica 4, godz. 17.00-00.00

17.00-21.00 Mój skarb to… – weź udział w naszej zabawie! Odwiedź budynki MOB w centrum miasta i rozwiąż krzyżówkę, pierwsze 60 os. otrzyma torbę!

19.00-20.00 Czas to pieniądz. Krótka historia polskiej monety – prezentacja Jarosława Kozłowskiego *

17.00-00.00 Muzealna Strefa relaksu (plener)

17.00-00.00 Mennica bydgoska – prezentacja wystawy stałej

17.00-00.00 Skarb bydgoski – prezentacja wystawy stałej

Centrum Edukacji Muzealnej, ul. Mennica 6, godz. 17.00-00.00

17.00, 17.45, Co można robić w muzeum? Na przykład perfumy! – podczas warsztatów stwórz 18.30 z nami swoje własne, niepowtarzalne zapachy *

20.00-21.00 Apteka w pigułce - prelekcja dr. Wojciecha Ślusarczyka o dawnej aptece
„Pod Łabędziem” *

17.00-00.00 Zabawy ze sztuką – prezentacja przestrzeni edukacyjnej *

Galeria Sztuki Nowoczesnej - ul. Mennica 8, godz. 17.00-00.00

17.30-19.00 Artystyczne kolaże – weź udział w warsztatach plastycznych nawiązujących do ekspozycji „Grzegorz Przyborek. KOAN” (plener)*

18.00-19.00 KOAN – poznaj bliżej twórczość Grzegorz Przyborka. W towarzystwie artysty zapoznaj się z wystawą. *

20.00-22.00 Co można robić w muzeum? Słuchać dobrej muzyki! – koncert pt. ANTYNOMIA
w wykonaniu duetu DJ-ów Erdmann/Sołtysiak (plener)

17.00-00.00 Co można robić w muzeum? – wspólnie stwórzmy ścianę pełną pomysłów
i inspiracji (plener)

17.00-00.00 Galeria Sztuki Nowoczesnej – prezentacja wystawy stałej

Dom Leona Wyczółkowskiego - ul. Mennica 7, godz. 17.00-00.00

17.00-18.30 Sztuka kwiatów zamknięta w szkle – podczas warsztatów stwórz własną kompozycję z wykorzystaniem suszonych kwiatów i szkła *

18.00-21.00 Selfie z Leonem – zrób sobie zdjęcie z Leonem Wyczółkowskim (plener)

17.00-00.00 Twórczość Leona Wyczółkowskiego (1852 – 1936) – prezentacja wystawy stałej.
Podczas Europejskiej Nocy Muzeów odbędzie się uroczyste odsłonięcie nowego nabytku Muzeum pt. „Anemony” Leona Wyczółkowskiego, zakupionego dzięki wsparciu miasta Bydgoszczy

Exploseum - ul. Alfreda Nobla, godz. 17.00-00.00

17.00-19.00 Bydgoski przemysł i rzemiosło – prezentacja obiektów Szlaku TeH2O.

18.00-21.00 Exploquiz – zagraj w grę prowadzącą przez naszą wystawę stałą. Najlepsi uczestnicy otrzymają upominki!

18.00 KOMAR w warsztacie – motorowery Romet – wernisaż wystawy czasowej

18.30 KOMAR w warsztacie – motorowery Romet – oprowadzanie kuratorskie po wystawie

17.00-00.00 Poznaj Exploseum – samodzielnie zwiedzaj nasze budynki! Do Twojej dyspozycji są obiekty: 1133, 1137, 1115, 1145, 1153. Na ekspozycji poznasz m. in.: Alfreda Nobla, historię koncernu DAG i DAG Bromberg oraz proces produkcji nitrogliceryny
i prochu bezdymnego, historię broni i uzbrojenia oraz pracy przymusowej.

* Wydarzenie płatne w ramach biletu eventowego - 1 zł. Jeden bilet upoważnia do skorzystania
ze wszystkich płatnych atrakcji MOB ujętych w programie.

Wybrane wydawnictwa MOB w promocji – 50%.

Ze względu na duże zainteresowanie zwiedzających ekspozycjami prezentowanymi w MOB, dla Państwa komfortu w obcowaniu ze sztuką i historią, organizator wprowadza limitowanie wejść, które umożliwi przebywanie na ekspozycji określonej ilości osób.

Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy , ul. Czerkaska 2

17.00 – 1.00 ·Wojska Lądowe. Od Cedyni do Karbali. – zwiedzanie ekspozycji stałej

· O niepodległość, całość i wolność Ojczyzny Naszej! Prosimy cię, Panie…
– zwiedzanie ekspozycji czasowej

· Oręż Niepodległości – zwiedzanie ekspozycji czasowej

· Eksponaty na wyciągnięcie ręki

· Możliwość przebrania się w historyczne mundury i sprawdzenia broni z czasów
II wojny światowej

· Konkursy wiedzy historycznej z atrakcyjnymi nagrodami

· Prezentacja historycznych pojazdów wojskowych

· Czołg T72 od środka – wyjątkowa okazja do zwiedzania wnętrza czołgu

Muzeum Fotografii w Bydgoszczy – u. Królowej Jadwigi 14

17.00-00.00 · Barwy Świata – Światłem Malowane – zwiedzanie ekspozycji

· Sansara – Wojtek Moskwa – zwiedzanie ekspozycji

· Relacje – Joanna Godziemba – zwiedzanie ekspozycji

· Studio Wehikuł Czasu – wykonywanie portretów w strojach retro

Muzeum Oświaty w Bydgoszczy, ul. Curie-Skłodowskiej 4

17.00-1.00 · „Szkoła naszych dziadków i pradziadków” – zapraszamy rodziców z dziećmi do szkoły z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

· „Szkolnictwo w okresie PRL” – wystawa wspomnień dla wszystkich, którzy w tym okresie z tornistrem na plecach wędrowali do szkoły

· „Drogi zdobywania zawodu nauczyciela” – wystawa przeznaczona
w szczególności dla nauczycieli i osób związanych z oświatą

· „Losy bydgoskich nauczycieli w latach 1939-1945” – wystawa dotycząca życia bydgoszczan w tym okresie

· „Marian Rejewski – genialny bydgoszczanin, matematyk i kryptolog” – możliwość wykorzystania w praktyce symulator Enigmy

18.00 Wernisaż wystawy Natalii i Macieja Jelińskich pt. „Poza wyobraźnią”

Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego UKW w Bydgoszczy, ul. Berwińskiego 4

17.00-00.00 W tym roku stawiamy na różnorodność. Miłośnicy nocnego zwiedzania będą mogli zobaczyć m.in.: wspaniałą srebrną zastawę, ręcznie malowaną francuską porcelanę, urocze figurki z Pacykowa, zabytkowy sekretarzyk z sekretnymi schowkami – wszystko z domu Konsula Generalnego II RP w Paryżu. Na piętrze prezentujemy niezwykle mroczne grafiki Stefana Mrożewskiego – ilustracje do „Boskiej Komedii”. Tradycyjnie pokażemy najciekawsze upominki przywiezione przez dyplomatów z zagranicznych podróży oraz najnowsze nabytki. Jeśli ktoś jeszcze nie siedział w słynnej kabinie ciszy – koniecznie niech w tym roku nadrobi zaległości!


Muzeum Kanału Bydgoskiego w Bydgoszcz, ul. Nowogrodzka 3

17.00-00.00 · Kanał Bydgoski. 240 lat historii – oprowadzanie po wystawie – dzieje budowy oraz funkcjonowanie Kanału Bydgoskiego na przestrzeni ponad 240 lat, makiety Kanału Bydgoskiego i Wyspy Młyńskiej wg planu z 1800 roku i makieta śluzy trapezowej

· Urządzenia Hydrotechniczne od Kanału Bydgoskiego do Kanału Finów
– oprowadzanie po wystawie. Zaprezentujemy urządzenia hydrotechniczne – nasz największy skarb, śluzy ukazane na archiwalnych drukach oraz makiety śluz na MDW E70

Diorama historyczna – Rok Wolności – widowisko ukazujące kulturę materialną w Bydgoszczy w czasie XX – lecia międzywojennego. W ramach spotkania z żywą historią zaprezentujemy m. in. umundurowanie żołnierzy II Pułku Ułanów Wielkopolskich

Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy

Hala Pomp, ul. Gdańska 242

17.00, 20.00 Pokaz pracy i urządzeń ekip wodociągowych dawniej i dzisiaj – m. in.: kocioł do rozmrażania przyłączy, urządzenia do lokalizacji awarii wodociągów oraz demonstracja urządzeń używanych podczas prac bieżących, awarii i budowy sieci wodociągowych i kanalizacyjnych: przebijanie przejścia pod budynkiem
i przeciąganie rury wodociągowej, nawiercanie rur pod ciśnieniem, cięcie
i zgrzewanie, przegląd sieci kanalizacyjnej kamerą, zadymianie sieci

18.30 Pokaz łączenia rur ołowiem

17.00-1.00 Ekspozycja stała – m. in. hydranty i zdroje uliczne, pompy, replika średniowiecznego rurmusa, kanału piętrowego, współczesne urządzenia wodociągowe

17.00-1.00 Wystawa czasowa „Jak to z bydgoską wodą było…”

Wieża Ciśnień – ul. Filarecka 1

17.00-1.00 Ekspozycja stała – drewniane rury wodociągowe, żetony na wodę, elementy wyposażenia dawnych łazienek i toalet, archiwalne zdjęcia i dokumenty; taras widokowy na wysokości 38 metrów

Biblioteka UKW w Bydgoszczy, ul. Szymanowskiego 3

17.00-00.00 Pre-wernisaż „Jak tworzy się Muzeum?” – w czerwcu czerwca 2019 r. nastąpi uroczyste otwarcie Muzeum Uniwersyteckiego UKW. Jest to jeden z etapów obchodów jubileuszowych 50-lecia powstania Uczelni, od Wyższej Szkoły Nauczycielskiej, po Uniwersytet. Tworzenie Muzeum zabrało 2 lata. Przez ten czas gromadzono zdjęcia, pamiątkowe przedmioty, dokumenty dotyczące życia uczelni we wszystkich obszarach. Otwierana wystawa przybliża zarówno historię uczelni, ważne osobistości z nią związane, wydarzenia sportowe, imprezy muzyczne, jak
i życie studentów oraz infrastrukturę. O tworzeniu Muzeum opowiedzą pracownicy.

18.00-00.00 Wystawa „Witold Bełza (1886-1955)” (ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego)

20.00, 22.00 Witold Bełza (1886-1955). O polską kulturę – prelekcja. Witold Bełza pochodził
z rodziny zasłużonej dla polskości. Ojciec Stanisław – działacz niepodległościowy
i pisarz, stryj Władysław Bełza – poeta, autor wiersza zaczynającego się od słów „Kto Ty jesteś? Polak mały”. Witold Bełza w 1920 r. przybył do Bydgoszczy i objął stanowisko dyrektora Biblioteki Miejskiej. Kluczowym zadaniem była polonizacja zbiorów. Prócz tego podejmował się wciąż nowych zadań: współtworzył Muzeum Miejskie. Uczestniczył m. in. w budowie pomnika Henryka Sienkiewicza, organizacji Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Był także osobą aktywną na polu naukowym i literackim

Muzeum Mydła i Historii Brudu, ul. Długa 13-17

Zamknij oczy, otwórz umysł z Muzeum Mydła – wyłączając jeden zmysł, skupiamy się bardziej na pozostałych. Muzeum Mydła zaprasza na 5000 lat higieny w 20 minut, poznawane jedynie za pomocą dotyku, słuchu i węchu. Start o 19:00. Wejścia odbywają się co 30 minut. Wpadnijcie też na naszą strefę chilloutu, w której odpoczniecie i weźmiecie udział w konkursie. Pamiętajcie o rezerwacji miejsc!

Cena: 10 zł

Godziny wejść: 19:00, 19:30, 20:00, 20:30, 21:00, 21:30, 22:00, 22:30, 23:00, 23:30

Kontakt: 52 515 70 15, warsztaty@muzeummydla.pl

Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy

ul. Gdańska 20

18.00-1.00 Aleksandra Simińska „Arché” – prezentacja wystawy malarstwa

od 18.00 Dopasuj słowa do obrazu – zabawa stanowiąca alternatywną formę zagłębienia się w tematykę obrazów Aleksandry Simińskiej

20.00-20.30 Oprowadzanie po wystawie „Arché” – spotkanie poprowadzi kurator wystawy

20.45-22.00 Wariacje z historią sztuki – tworzenie własnych interpretacji dzieł wielkich malarzy

ul. Gdańska 3

18.00-22.00 Wystawa Natalii Szymonik "Oswajanie codzienności" (Malarstwo. Rysunek)

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor