Wydarzenia 31 lip 2020 | kp
Nowa atrakcja w regionie. Rozpoczęła się renowacja XIX-wiecznego spichlerza dworskiego [ZDJĘCIA]

fot. Spichlerz dworski w Kłóbce z 2015 roku, fot. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Spichlerz dworski na terenie Kujawsko-Pomorskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce odzyska dawny historyczny blask. Planowane jest odtworzenie zabytkowej formy budynku, a w jego wnętrzu powstanie muzeum oraz miejsce na warsztaty edukacyjne.

XIX-wieczny spichlerz leży w samym centrum Kłóbki i był najbardziej okazałym elementem dawnego folwarku. Teraz przejdzie renowację, po to, by stać się ozdobą Parku Etnograficznego w Kłóbce. Zgodnie z projektem zostanie odtworzona zabytkowa forma spichlerza wraz z wysokim dachem naczółkowym.

fot. Spichlerz dworski w Kłóbce, stan pierwotny z 1939 roku, fot. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Wolna przestrzeń po renowacji zostanie dobrze zagospodarowana – wnętrza spichlerza mają zostać zaadaptowane do funkcji wystawienniczych i edukacyjnych. Na zajmującym 250 metrów kwadratowych parterze powstanie wystawa stała, prezentująca życie gospodarcze i społeczne dawnej wsi. Z kolei na poddaszu prowadzone będą zajęcia i warsztaty muzealne.

fot. Rekonstrukcja zabudowań gospodarczych dawnego folwarku w Kłóbce (na pierwszym planie spichlerz)

– Prace rozpoczęły się od rozbiórki wtórnego piętra budynku – przekazuje Beata Krzemińska, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego. – Następnie odtworzony zostanie pierwotny kształt i wygląd obiektu. W przyszłym roku zaplanowano roboty adaptacyjne i wykończeniowe – dodaje. Planowo inwestycja ma się zakończyć wiosną 2022 roku. Jej koszt to ponad 3,5 miliona złotych. Dużą część tej sumy – prawie 3 miliony złotych pokrywa Unia Europejska.

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

- Położone w pobliżu skansenu wiejskiego dwór i otaczający go park były w ruinie, kiedy latem 2010 zostały zakupione przez samorząd województwa. Dzięki naszym inwestycjom udało się przywrócić Parkowi Etnograficznemu w Kłóbce jego dawny blask. Obecnie to jedna z pereł na turystycznej mapie Kujaw i Pomorza. Zapraszam wszystkich mieszkańców do odwiedzenia tego unikatowego miejsca – mówi marszałek Piotr Całbecki.

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Obiektem administruje marszałkowskie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
Na liczącym ponad 13 hektarów terenie parku etnograficznego znajduje się odbudowany pięć lat temu dworek Marii Orpiszewskich – związany z XIX-wieczną utalentowaną malarką, narzeczoną Chopina i muzą Słowackiego. Poza tym podziwiać tam można także zabytkowy wiatrak typu „koźlak” i osiemnastowieczny kościółek przeniesiony z Brzeźna z licznymi zabytkowymi przedmiotami sakralnymi.

źródło: Urząd Marszałkowski (Beata Krzemińska, rzecznik prasowa)

kp Autor