Wydarzenia 22 sty 2018 | Wojciech Bielawa
Oficjalnie: Znamy następcę Bartosza Kownackiego w MON

Bartosz Kownacki na bydgoskim lotnisku / fot. Maczu

Ministerstwo obrony narodowej w poniedziałek oficjalnie poinformowało, że Bartosz Kownacki został odwołany ze stanowiska wiceministra. „Dziękuję wszystkim, z którymi zmieniałem oblicze wojska” - napisał poseł PiS na pożegnanie.

Ministerstwo Obrony Narodowej w poniedziałek oficjalnie potwierdziło informacje o zmianach personalnych w kierownictwie resortu, o których mówiło się od piątku.

Minister Mariusz Błaszczak wręczył dziś nominacje, powołanym przez Prezesa Rady Ministrów, Sebastianowi Chwałkowi - na stanowisko sekretarza stanu w MON oraz Markowi Łapińskiemu - na stanowisko podsekretarza stanu w MON. Prezes Rady Ministrów wcześniej odwołał ze stanowisk dotychczasowych wiceministrów obrony narodowej Bartosza Kownackiego, Dominika Smyrgałę i Bartłomieja Grabskiego - czytamy w komunikacie MON.

 

Również Bartosz Kownacki w poniedziałek – po kilku dniach milczenia - opublikował na swoim Twitterze zdjęcie ze współpracownikami. „Dziękuję wszystkim z którymi przez ostatnie 2 lata zmieniałem oblicze wojska. To był dla mnie zaszczyt pracować z Wami i służyć Polsce” - napisał.

Bartosz Kownacki to zaufany współpracownik Antoniego Macierewicza. W kierowanym przez Macierewicza resorcie, Kownacki był odpowiedzialny m.in. za zamówienia uzbrojenia dla polskiej armii, a także za jej modernizację. Dzięki zaangażowaniu byłego wiceministra, bydgoskie firmy z branży zbrojeniowej (m.in. Nitro-Chem, Belma, czy WZL nr 2) podpisały kilka lukratywnych kontraktów. Kownacki był także zaangażowany w kluczowy z puntu widzenia obronności i bezpieczeństwa Polski, zakup rakiet typu Patriot od USA.

Kto zastąpił Bartosza Kownackiego?

Sebastian Chwałek, nowy sekretarz stanu w MON to zaufany człowiek nowego ministra Mariusza Błaszczaka. Chwałek 18 listopada 2015 roku został powołany na podsekretarza stanu w ministerstwie spraw wewnętrznych i administracji, a 10 maja 2017 roku został sekretarzem stanu w MSWiA. Urodził się 2 maja 1977 r. w Krakowie. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. W MON będzie odpowiadał za modernizację armii i wojskową służbę zdrowia. Będzie też sprawował nadzór nad spółkami sektora zbrojeniowego.

Wojciech Bielawa

Wojciech Bielawa Autor

Redaktor prowadzący