Wydarzenia 14 mar 10:53 | Redaktor
Oglądaj wiosenne niebo w astrobazach

Astrobaza w Jabłonowie Pomorskim, fot.: www.astrobaza.kujawsko-pomorskie.pl

Obserwacje gwiazdozbiorów wiosennego nieba to propozycja Astrobaz Kopernik na marzec i kwiecień. Zajęcia odbywają się w obserwatoriach w Kruszwicy, Żninie, Jabłonowie Pomorskim, Inowrocławiu, Brodnicy i Unisławiu.

Nasze województwo jest  jedynym regionem w Europie, gdzie na tak niewielkim obszarze działa sieć aż 14 w pełni wyposażonych obserwatoriów astronomicznych. Można z nich podziwiać nie tylko bliskie obiekty Układu Słonecznego, ale także odległe układy gwiazd oraz galaktyki znajdujące się miliony lat świetlnych od Ziemi.

Astrobazy są ogólnodostępne. – Pełnią funkcję dydaktyczną i popularyzatorską, korzystają z nich zarówno szkoły, jak i lokalni mieszkańcy – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Każda z nich ma własny program wydarzeń edukacyjnych. Samorząd wojewódzki proponuje odbycie kursów na temat astronomii, zajęć praktycznej obsługi sprzętu obserwacyjnego oraz bezpłatnych studiów podyplomowych.

Propozycje astrobaz na marzec i kwiecień:

· astrobaza w Kruszwicy – spotkania w ramach kół przyrodniczo-astronomicznych dla uczniów klas V i VI szkoły podstawowej, obserwacje w ramach projektu Globe at Night, fotografowanie mgławic i galaktyki.

- astrobaza w Żninie – nocne obserwacje nieba i zwiedzanie astrobazy we wtorki i piątki w godzinach od 19.00 do 20.00.

· astrobaza w Inowrocławiu – obserwacje nieba podczas stałych dyżurów w środy w godzinach od 15 do 17 oraz w czwartki w godzinach od 18.00 do 20.00. W pozostałe dni zwiedzanie możliwe po uprzednim zgłoszeniu.

· astrobaza w Jabłonowie Pomorskim – zajęcia dla uczniów koła astronomicznego w środy od godziny 15.15 oraz obserwacje nieba w każdą środę od godziny 17.00 do 19.00.

· astrobaza w Brodnicy – obserwacje w każdy poniedziałek w godzinach od 18.00 do 20.00.

· astrobaza w Unisławiu – stałe dyżury w środy w godzinach  w godzinach od 18.00 do 20.00.

Pozostałe obserwatoria (w Dobrzyniu n. Wisłą, Gniewkowie, Golubiu-Dobrzyniu, Gostycynie, Radziejowie, Rypinie, Świeciu, Złejwsi Wielkiej) zapraszają po wcześniejszym zgłoszeniu.

Więcej na www.astrobaza.kujawsko-pomorskie.pl

 

źródło: Urząd Marszałkowski

oprac. red. 

 

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor